Tuva sacīkste
Pirmdien pēc visu balsu saskaitīšanas Moldovas Centrālā vēlēšanu komisija paziņoja, ka prokrieviskajam prezidentam Igoram Dodonam izdevies savākt 42,25% balsu, kamēr Sandu 57,75%. Radio Brīvā Eiropa vēsta, ka šogad aktivitāte bijusi par 10% augstāka nekā pagājušajās prezidenta vēlēšanās.
Aptaujas liecina, ka, līdzīgi kā citās valstīs, krasas viedokļu atšķirības vēlētāju izvēlē iezīmēja viņu dzīvesvieta. Pilsētnieki drīzāk bija gatavi atbalstīt eiropeisko Sandu, kamēr reģionos dzīvojošie, baidoties no ekonomiskajām sekām, ja attiecības ar Krieviju pasliktināsies, savas balsis atdeva par Dodonu. Lielu lomu bijušās premjeres uzvarā spēlēja ārvalstīs dzīvojošie moldāvi.
Pirmajā balsošanas kārtā 70% diasporas, kurus vēlāk Dodons nosauca par ''paralēlo elektorātu'', atdeva savas balsis par Sandu. Euronews raksta, ka ārvalstīs dzīvo un strādā vairāk nekā miljons moldāvu.
Reuters norāda, ka nedz vēlēšanu laikā, nedz pēc tam nav konstatēti pārkāpumi un, lai gan piektdien Dodons netieši aicināja atbalstītājus ''doties ielās'', ja izskatīsies, ka vēlēšanas ir ''nozagtas'', pirmdien viņš mudināja, ''neskatoties uz vēlēšanu rezultātu, saglabāt mieru''. Prezidents gan vērsās pie Sandu vēlētājiem, sakot, ka ''jo lielāka eiforija, jo ātrāk piemeklē vilšanās''.
BBC žurnālists Stīvs Rozenbergs piebilst, ka Dodona zaudējums savā veidā ir arī Kremļa zaudējums, jo Vladimirs Putins un viņa valdība aizvadītajās nedēļās bija aktīvi iesaistījušies prezidenta pozīciju stiprināšanā, biedējot ar Rietumu rīkotu ''krāsu revolūciju''. Neskatoties uz to, Putins pirmdien tāpat kā Eiropas Savienības politiķi apsveica Sandu ar uzvaru.
Virkne darbu
''Moldovai ir nākotne, pateicoties labajiem cilvēkiem šajā valstī,'' gandarīta par rezultātiem, sacīja topošā prezidente, kura, kā ziņo Krievijas aģentūra TASS, solījusi uzturēt labas attiecības ar ''visiem ārvalstu'' partneriem.
Eksperti norāda, ka viņai priekšā būs virkne ievērojamu izaicinājumu, lai izpildītu dotos solījumus un samazinātu korupciju valstī, un atjaunotu ciešākas attiecības ar Rumāniju, Ukrainu un rietumvalstīm. Domnīcas Chatham House eksperti iepriekš rakstījuši, ka Moldovas vājā demokrātija un korupcijas līmenis ''rada risku visai Eiropai''. Paredzams, ka prezidente saskarsies ar lielu pretestību gluži kā 2019. gadā, kad viņa nāca ar plašu reformu piedāvājumu, bet drīz vien zaudēja ar Dodonu saistītās Sociālistu partijas atbalstu un premjeres amatu.
Tiesa gan, prezidentes pilnvaras ir relatīvi ierobežotas un pārmaiņu veikšanai nepieciešams parlamenta atbalsts, taču nav skaidrs, vai viņa to saņems un vai līdz decembrim netiks nomainīta arī valsts valdība.
''Apsveicu jaunievēlēto prezidenti Maiju Sandu. Nepieredzēti lielā vēlētāju aktivitāte liecina, ka tautai ir lielas gaidas,'' pirmdienas rītā sacījis Moldovas Demokrātiskās partijas, kura nepauda atbalstu nedz Sandu, nedz Dodonam, vadītājs Pāvels Filips. Kā norāda Atlantic Council eksperti, Sandu būs nepieciešams uzmanīgi veidot attiecības ar prokrieviskajiem deputātiem, kuri pašlaik ir vairākums parlamentā, tikmēr Dodona atbalstītais premjerministrs Jons Kiku pirmdienas rītā, atskaitoties par gada laikā padarīto, sacījis, ka ikvienu ministru ''var skart pārmaiņas''.