Kā jau ziņots, EK piektdien pieņēma shēmu rūpnīcās ES valstīs ražoto Covid-19 vakcīnu eksporta kontrolei un skaidroja, ka tas nepieciešams, lai nodrošinātu vakcīnu piegādi ES valstīm.
EK paziņojums izraisīja satraukumu Īrijā un Lielbritānijā, un Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons apsūdzēja ES Ziemeļīrijas protokola 16.panta iedarbināšanā, ko Ziemeļīrijas pirmā ministre Arlīna Fostere nodēvēja par "neticamu naidīguma izpausmi".
Taču drīz pēc tam EK atkāpās no sākotnējās nostājas šajā punktā.
EK preses pārstāvis Ēriks Mamers pirmdien žurnālistiem Briselē paziņoja, ka par šo sajukumu atbildīgs ir Dombrovska kabinets.
"Par šo regulējumu ir atbildīgs Dombrovska kungs un viņa kabinets un, protams, komisijas dienesti, kas pakļauti viņam," sacīja Mamers.
Leiena tikusi daudz kritizēta par steigā pieņemto Covid-19 vakcīnu eksporta kontroles shēmu, kas noteic par pienākumu farmācijas uzņēmumiem iegūt atļauju vakcīnu eksportam ārpus ES, un amatpersonu vidū jau tika spriests par to, kurš kļūs par grēkāzi šajā situācijā.
Sākotnējais plāns ietvēra iespēju ES iedarbināt Brexit līguma pantu, kas ļautu ierobežot preču plūsmu starp ES dalībvalsti Īriju un Apvienotajā Karalistē ietilpstošo Ziemeļīriju.
Lielbritānija un Īrija strauji un asi reaģēja uz šādu iespējamību, un EK piektdien vēlu vakarā paziņoja, ka nav apturējusi Brexit vienošanās nosacījumus par preču plūsmu pāri Īrijas robežai, pieņemot Covid-19 vakcīnu eksporta kontroles shēmu.
Dombrovskis divas dienas pirms EK paziņojuma par Covid-19 vakcīnu eksporta kontroles shēmu bija publiski paziņojis, ka netiek plānots ierobežot vakcīnu eksportu.
Piektdien Dombrovskim tika uzticēts prezentēt jaunos noteikumus, pirms vairākos punktos bija gūta pienācīga skaidrība.
Atbildot uz Mamera izteikumiem, Dombrovskis norādīja, ka ES tirdzniecības dienesti rīkojās "pēc attiecīgu komisijas kabinetu un dienestu lūguma".
"Šis caurredzamības un autorizācijas mehānisms vakcīnām tika radīts, atbildot uz ārkārtējo situāciju sabiedrības veselības jomā ES, lai nodrošinātu lielāku caurskatāmību vakcīnu piegādēs," norādīja Dombrovskis.
Eiropas Parlaments (EP) Dombrovski ES tirdzniecības komisāra amatā apstiprināja oktobrī. Dombrovskis šajā postenī nomainīja īru Filu Hoganu, kurš augustā bija spiests atkāpties pēc skandāla, ko izraisīja, pārkāpjot Īrijā Covid-19 krīzes dēļ noteiktos ierobežojumus.
Aģentūra Bloomberg vēsta, ka nav izskanējuši plašāki aicinājumi Leienai vai citām ES amatpersonām uzņemties lielāku atbildību par pieļautajām kļūdām saistībā ar vakcīnu eksporta kontroles plānu.
Īrijas ārlietu ministrs Saimons Kovenijs intervijā RTE sacīja, ka joprojām uzticas Leienai.
"Viņas labā jāteic, ka viņa rīkojās, lai izlabotu kļūdu, tik ātri, cik varēja," norādīja ministrs.
Kovenijs sacīja, ka "ļoti paviršo" kļūdu pieļāva neliels cilvēku loks, kas centās rast tehnisku risinājumu vakcīnu eksporta jautājumam, pietiekami neapdomājot politiskās sekas.
Savukārt vācu žurnāls Der Spiegel bijis daudz nesaudzīgāks pret Leienu, norādot, ka viņa izvairās uzņemties atbildību par EK pieļautajām kļūdām vakcīnu sagādes procesā un faktu, ka ES dalībvalstis vakcinācijā krietni atpaliek no ASV, Izraēlas un Lielbritānijas.
Turklāt Der Spiegel vēsta, ka šī nav pirmā reize Leienas karjerā, kad viņa izvairās no atbildības.
Ikreiz stājoties jaunā vadošā amatā, Leiena rada priekšstatu, ka darīs visu labāk un citādāk nekā viņas priekšteči, bet, kad pienāk laiks risināt problēmas, viņa parasti jau ir citā amatā, raksta Der Spiegel. Žurnāls minējis vairākus piemērus Leienas karjerā, kad viņas ierosināto reformu praktiskās sekas un problēmas nācies risināt viņas pēctečiem amatos, kamēr Leiena jau pavirzījusies tālāk pa karjeras kāpnēm.
Taču šoreiz situācija ir citāda, norāda Der Spiegel, jo Leienai nav īsti kurp virzīties tālāk no EK prezidenta amata un politisko lēmumu sekas pandēmijas ietekmē tagad kļūst visiem redzamas pāris nedēļu, nevis gadu laikā.
Der Spiegel pauž viedokli, ka Leiena nonākusi sarežģītā situācijā un turpmākās nedēļas var izšķirt viņas nākotni politikā.