"Mums jāveido pasaules nākotne, ņemot vērā to, kas notika Eiropas sirdī pirms vairāk nekā 75 gadiem un par ko mums pastāsta notikušā aculiecinieki. Patiesība par holokaustu nedrīkst pazust. Mēs nekad nepārstāsim darīt visu iespējamo, lai pasaule atcerētos par šo noziegumu, lai nekas tamlīdzīgs nekad vairs neatkārtotos," pirms piemiņas pasākuma izplatītā paziņojumā rakstīja Duda.
Deutsche Welle vēsta, ka piemiņas pasākumā piedalījās holokaustu pārdzīvojušie cilvēki no ASV, Kanādas, Izraēlas, Austrālijas, vairākām Eiropas valstīm. Klāt bija arī karalisko ģimeņu pārstāvji no Beļģijas, Spānijas un Nīderlandes, kā arī Izraēlas prezidents Reuvens Rivlins un delegācijas no Krievijas. Tieši PSRS armijas vienība atbrīvoja koncentrācijas nometni 1945. gada janvārī.
Pagājušajā nedēļā nometnes atbrīvošanas gadadiena tika pieminēta arī Jeruzalemē Izraēlā notikušajā Pasaules Holokausta forumā. Tajā piedalījās gan Šteinmeiers, gan Francijas prezidents Emanuels Makrons un Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Taču Polijas prezidents Duda uz šo forumu nedevās, jo tā organizētāji bija atteikušies ļaut viņam teikt runu. Taču, piemēram, Putinam šāda iespēja tika dota.
BBC atgādina, ka holokaustā – nacistu kampaņā ebreju iznīcināšanai Eiropā – dzīvību zaudēja seši miljoni ebreju. Aušvica bija šīs genocīda kampaņas pašā centrā. Koncentrācijas nometnes četrarpus gadu darbības laikā tur tika nogalināts 1,1 miljons cilvēku. Gandrīz viens miljons no viņiem bija ebreji.
Cilvēkus, kuri tika ievesti nometnē, nogalināja ar indīgu gāzi, nomērdēja badā, daudzi zaudēja dzīvību medicīniskos eksperimentos. Cilvēku ātrākai nogalināšanai tika izmantotas gāzes kameras.
Pasaules Ebreju kongresa prezidents Ronalds Lauders intervijā Deutsche Welle aicināja pasaules līderus ar aktīvu rīcību un stingrākiem likumiem apkarot antisemītismu, kas mūsdienās atkal kļuvis par aktuālu parādību, pret kuru pasaulei jācīnās.
jautājums
Scorseze
beidzot