Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
"Viņi joprojām nesaprot, ko nozīmē Brexit"

ES negrasās piekāpties Lielbritānijas valdībai

Lielbritānija nevar cerēt, ka, izstājoties no Eiropas Savienības (ES), tā varēs saglabāt pieeju bloka vienotajam tirgum, vienlaikus atsakoties no personu un preču brīvas kustības. Šādu pozīciju pauduši vairāku Eiropas Parlamenta (EP) frakciju vadītāji un nākamās ES prezidējošās valsts Maltas premjerministrs, kurš arī prognozē, ka britiem neizdosies sākt izstāšanās sarunas līdz pašu noteiktajam gala termiņam – marta beigām. Savukārt divi bijušie Apvienotās Karalistes premjeri izteikušies, ka ir jāsaglabā iespēja sarīkot vēl vienu referendumu par valsts dalību ES, pirmdien vēsta laikraksts Diena.

Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja sola, ka tuvāko četru mēnešu laikā iedarbinās Lisabonas līguma 50. punktu, saskaņā ar kuru viņas valdība varēs sākt divus gadus ilgas izstāšanās sarunas ar Briseli. 

Medijos izskanējuši divi iespējamie tā dēvētā Brexit scenāriji – "mīkstais" un "cietais". Pirmais paredzētu, ka Apvienotā Karaliste saglabā pieeju ES vienotajam tirgum, vienlaikus neierobežojot ES dalībvalstu pilsoņu ieceļošanu. Otrais variants nozīmētu izstāšanos no ES kopējā tirgus, lai varētu pilnībā kontrolēt imigrāciju. Meja ir noraidījusi iespēju, ka Lielbritānija pēc Brexit varētu atļaut neierobežotu imigrāciju no ES. Tomēr reti kurš britu politiķis vēlas, lai valsts zaudētu piekļuvi ES tirgum.

Apvienotās Karalistes Brexit ministrs Deivids Deiviss pagājušajā nedēļā viesojās EP, kur saņēma skaidrus signālus, ka Brisele negrasās piekāpties jautājumā par ES pilsoņu pārvietošanās brīvību, kas ir viens no četriem bloka pamatpīlāriem.

"Nav pieļaujams tāds risinājums, kas iznīcinātu tā dēvētās četras brīvības," pēc tikšanās ar Deivisu sacīja EP liberāļu grupas vadītājs un parlamenta koordinators Brexit jautājumos Gijs Verhofstats. "Preču, pakalpojumu, kapitāla un personu pārvietošanās brīvība ir ES pamatelementi. Mēs noteikti nekad nepieļautu, ka šīs brīvības tiktu apdraudētas."

Bet Tautas partijas grupas vadītājam Manfrēdam Vēberam neesot radies iespaids, ka briti patiešām ir sapratuši vēstījumu. "Viņi joprojām nesaprot, ko nozīmē Brexit. Tas nozīmē pamest ES, tas nozīmē attiecību saraušanu – nevis tikai sev vēlamu lietu izvēlēšanos, īpašas attiecības," Vēberu citē EUobserver.com.

Visu rakstu lasiet pirmdienas, 28. novembra, avīzē Diena!

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits