Brisele arī norādīja, ka tas ir Berlīnes un Hāgas kompetencē - izlemt jautājumu par Turcijas ministru ielaišanu uz aģitācijas pasākumiem savās valstīs.
"ES aicina Turciju atturēties no pārmērīgiem paziņojumiem un rīcības, kas draud ar situācijas tālāku saasināšanos," paziņojumā apliecināja ES augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni un ES paplašināšanās komisārs Johanness Hāns.
"Pēc pēdējo dienu spriedzes Turcijas un dažu ES valstu starpā ir būtiski izvairīties no tālākas eskalācijas un rast ceļus, lai panāktu situācijas atslābumu."
"Lēmumi par mītiņu un demonstrāciju rīkošanu dalībvalstīs ir attiecīgo dalībvalstu jautājums, ievērojot starptautisko un nacionālo tiesību pienācīgos nosacījumus."
Turcijas amatpersonas aizvadītajā nedēļā vēlējās Rietumeiropā uzstāties turku mītiņos, lai pārliecinātu viņus gaidāmajā Turcijas referendumā balsot par prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana pilnvaru paplašināšanu.
Nīderlandē un Vācijā šie aģitācijas plāni sastapušies ar vietējo varasiestāžu pretestību.
Turcijas ģimeņu lietu ministre Fatma Betila Sajana Kaja sestdien netika ielaista Turcijas konsulātā Roterdamā, un pēc vairākas stundas ilgām sarunām viņa tika izraidīta no Nīderlandes un eskortēta atpakaļ uz Vācijas robežu.
Sākotnēji bija plānots, ka kampaņas mītiņā pie Turcijas konsulāta Roterdamā sestdien uzstāsies Turcijas ārlietu ministrs Mevlits Čavušolu, bet Nīderlandes valdība anulēja nolaišanās atļauju viņa lidmašīnai, norādot uz "apdraudējumu sabiedriskajai kārtībai un drošībai".
Erdoans nedēļas nogalē divas reizes apsūdzēja Nīderlandi, ka tā rīkojusies kā nacisti, ar to izpelnoties Hāgas sašutumu un nosodījumu.
Perl