"ES viena pati no sava budžeta nodrošinājusi 100 miljonus eiro," konferencē Kopā Albānijai sacīja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.
Šī palīdzība piešķirta pēc tam, kad ES decembrī jau bija apstiprinājusi 15 miljonus eiro prioritārajiem atjaunošanas darbiem.
26.novembra zemestrīcē Albānijas Adrijas piekrastē dzīvību zaudēja 51 cilvēks, bet vairāki simti tika ievainoti. Pazemes grūdienu rezultātā sabruka veselas ēkas.
Katastrofa tiešā veidā nodarījusi postījumus 985 miljonu eiro apmērā, liecina valdības aplēses, turklāt sagaidāms, ka zaudējumi būs vēl lielāki palēninātās ekonomiskās izaugsmes dēļ.
Konferencē pirmdien Briselē piedalījās ES un tās dalībvalstis, kā arī Rietumbalkānu partnervalstis, starptautiskās organizācijas un starptautiskās finanšu institūcijas, arī ANO un Pasaules Banka, norādīja EK.
Albānija tiek mudināta paralēli rekonstrukcijas darbu veikšanai arī uzlabot noteikumus būvniecības regulējuma jomā, ņemot vērā, ka daudzas sabrukušās ēkas, arī piekrastes hosteļi, uzbūvētas, nerēķinoties ar drošības standartiem.
Domstarpību dēļ, kas bija radušās ES valstu vidū, pērn pretēji plānotajam netika uzsāktas sarunas par Albānijas iestāšanos ES.
Kā vēl janvārī norādīja Leiena, ar donoru konferenci ES vēlas koordinēt starptautisko palīdzību un apkopot finansiālo atbalstu ilgtermiņa atjaunošanas projektiem, kā arī palīdzēt Albānijai uzlabot tās spējas reaģēt uz katastrofām.
Albānijas premjerministrs Edi Rama 1.decembrī lūdza starptautiskās sabiedrības palīdzību, lai valsts spētu atgūties no zemestrīces.
Rama sacīja, ka valdība ir izdarījusi izmaiņas budžetā, bet būs neiespējami paveikt visu bez starptautiskās sabiedrības finansiāla atbalsta. Premjerministrs arī sacīja, ka Albānijai nepieciešama ārvalstu ekspertu palīdzība.
26.novembrī notikusī 6,4 magnitūdu zemestrīce bija spēcīgākā, kāda satricinājusi Albāniju pēdējās desmitgadēs. Tai sekoja simtiem pēcgrūdienu. Zemestrīcē tika ievainoti vairāk nekā 3000 cilvēku un tūkstošiem palikuši bez pajumtes.
Vislielākie postījumi ir Duresi, kas ir otra lielākā Albānijas pilsēta, un Sumanē, kas atrodas 40 kilometrus uz ziemeļiem no Duresi.
Albānijas urbanizācija pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados notika haotiski un daudzas ēkas tika uzceltas bez atļaujām un neievērojot noteikumus.
Valdība ir solījusi uzbūvēt jaunas mājas zemestrīcē cietušajiem cilvēkiem.
Irlielāmērāticams
prokurors Vioriks
:)