Ukrainas austrumos ar Krievijas atbalstu izveidotās tā dēvētās Doņeckas tautas republikas (DTR) "tiesa" atzinusi britus Šonu Pinneru un Eidenu Aslinu, kā arī Marokas pilsoni Saadunu Brahimu par vainīgiem mēģinājumā ar spēku sagrābt varu DTR, kā arī apmācības iziešanā, lai īstenotu teroristiskas darbības.
Viņi visi ir Ukrainas armijas karavīri, kas parakstīja līgumu par dienestu bruņotajos spēkos vēl pirms Krievijas iebrukuma. Pinners un Aslins dzīvo Ukrainā kopš 2018.gada.
"Tiesa" bijusi īsa un nebija pieejama žurnālistiem. Viņiem ir mēnesis sprieduma pārsūdzēšanai.
Notiesāto radinieki vairākkārt teikuši, ka viņiem nav bijusi normāla aizstāvība, bet viņiem piedāvātie "advokāti" nav neko darījuši.
Pinners un Aslins nonāca gūstā aprīļa vidū Mariupolē, bet Brahims - marta vidū Volnovahā.
Lielbritānijas valdība ceturtdien apliecināja, ka tai ir nopietnas bažas par krievu gūstā nonākušajiem britiem.
"Mēs, saprotams, esam dziļi noraizējušies par šo notikumu. Atbilstoši Ženēvas konvencijai karagūstekņiem ir tiesības uz kauju dalībnieku imunitāti, un viņus nedrīkst tiesāt par piedalīšanos karadarbībā," sacīja premjerministra Borisa Džonsona preses sekretārs.
"Es kategoriski nosodu [Aslina un Pinnera] notiesāšanu," tviterī apliecināja ārlietu ministre Liza Trasa.
"Viņi ir karagūstekņi. Šim parodijspriedumam nav pilnīgi nekādas leģitimitātes. Es domās esmu ar ģimenēm. Mēs turpinām darīt visu, ko varam, lai viņus atbalstītu," norādīja ministre.
Aprīlī abi sagūstītie briti tika parādīti Krievijas televīzijas ēterā. Viņi mudināja Džonsonu panākt viņu atbrīvošanu.
Pinnera Lielbritānijas vēlēšanu apgabala parlamenta deputāts Roberts Dženriks spriedumu nodēvēja par pretīgu un pieprasīja, lai tiktu izsaukts Krievijas vēstnieks saistībā ar šo "briesmīgo Ženēvas konvencijas pārkāpumu".
ziņa papildināta pēc 6.rindkopas