Skepsi pret vakcīnām uzkurina tehnoloģiju attīstības dāvātā iespēja dažādus viltus apgalvojumus izplatīt milzīgai auditorijai ļoti īsā laikā. To kā lētas popularitātes ātras iegūšanas līdzekli sākuši izmantot dažādi populistiskās politikas spēki. Veselības speciālisti ir nobažījušies, ka šāda attīstība liecina, ka pasaule sper soli atpakaļ cīņā pret nāvējošām, bet ar vakcināciju novēršamām vai pat iznīcināmām slimībām.
Neatkarīgā, ar sabiedrības veselības veicināšanas projektiem strādājošā Velkama fonda pētījumā The Wellcome Global Monitor tika izmantoti īpaši veiktās Gallup globālās aptaujas rezultāti. Tajā pērn 140 valstīs tika aptaujāti vairāk nekā 140 tūkstoši cilvēku vecumā no 15 gadiem.
Francijā netic vakcīnām
Pētījumi liecina, ka globāli cilvēku uzticība vakcinācijai joprojām ir visai augsta. Astoņi no katriem desmit aptaujātajiem (79%) noteikti vai vispār piekrīt, ka vakcīnas ir drošas, savukārt 7% noteikti nepiekrīt šādam viedoklim.
No augstu ienākumu reģioniem tikai 72% cilvēku Ziemeļamerikā un 73% Ziemeļeiropā piekrīt apgalvojumam, ka vakcīnas ir drošas. Rietumeiropā šādu cilvēku proporcija ir 59%, bet Austrumeiropā – tikai 50%.
Zemu ienākumu reģionos šāda proporcija ir daudz augstāka. Visvairāk vakcinēšanās drošumam tic Dienvidāzijā – 95% un Austrumāfrikā – 92%.
Lielākajā daļā reģionu cilvēki, kuriem ir augstāka uzticība ārstiem un medicīnas māsām, ar lielāku varbūtību arī uzskata, ka vakcīnas ir drošas. Tajā pašā laikā aptaujas rezultāti liecina, ka šāda korelācija mazāk ir spēkā Rietumeiropā un Austrumeiropā. Piemēram, Francijā viens no katriem trim aptaujātajiem nepiekrīt apgalvojumam, ka vakcīnas ir drošas, – tā ir augstākā vakcīnu drošumam neticošo cilvēku proporcija no visām valstīm, kurās veikta aptauja.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 20. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Dauņeksterminators
Skepse
Irlielāmērāticams>Krējums