ASV administrācija drīzumā plāno publicēt jauno stratēģiju attiecībām ar šo valsti, kas pret amerikāņiem ir noskaņota kareivīgi.
Milzu nabadzība
Diktatora Kima Čen Una vadītā valsts jau pērnā gada janvārī, baidoties no vīrusa uzliesmojuma, padarīja noslēgtās valsts robežkontroli vēl stingrāku un, kā norāda eksperti, faktiski sarāva visus kontaktus ar ārpasauli. Valstī tika izsludināta strikta karantīna. Dienvidkorejas izlūkaģentūras vēstījušas, ka diktatora režīms par epidemioloģisko noteikumu neievērošanu vismaz vienu muitas amatpersonu ir sodījis ar nāvi. Striktie ierobežojumi, kā min eksperti, ir saitīti ar Ziemeļkorejas slikto veselības aprūpes sistēmu, kura nespētu tikt galā ar plašu uzliesmojumu.
Bailes no uzliesmojuma negatīvi ir ietekmējušas tirdzniecību ar valsts lielāko partneri – Ķīnu, kuras sūtītās preces iepriekš veidojušas pat 90% no visa Ziemeļkorejas importa. Financial Times apraksta Ķīnas sūtījumu konteinerus, kas krāj putekļus uz abu valstu robežas. Tas kopā ar, kā liecina satelītnovērojumi, plūdu izraisīto slikto ražu 2020. gadā valsts nabadzīgākos iedzīvotājus varētu tuvināt bada nāvei. "Šis ir moments, kad visa iepriekšējā raža ir patērēta, bet ir jāgaida vēl divi trīs mēneši līdz nākamajai," skaidrojusi cilvēktiesību organizācijas Human Rights Watch eksperte Līna Jona. Dienvidkorejā bāzēto ASV spēku ģenerālis Roberts Ābrams norādījis, ka Ziemeļkorejas pārtikas ražošana izjutīs smagu triecienu, ja valsts aprīlī neatļaus mēslojuma importu.
Pētnieki norādījuši, ka pārtika un apģērbi valstī tiek tirgoti par rekordaugstām cenām, kuras nabadzīgākie iedzīvotāji nevar atļauties. Apvienoto Nāciju Organizācijas pārstāvji ziņo, ka nāves sods izpildīts ne tikai amatpersonām, bet arī no bada bēgošajiem ziemeļkorejiešiem. Valstī esot uzcelta jauna cietuma nometne noteikumu pārkāpējiem. Voice of America ziņo, ka Pasaules Veselības organizācijas programmas Covax ietvaros noslēgtā valsts saņems divus miljonus vakcīnu. "Ir ļoti svarīgi, ka mēs šajā brīdī piedāvājam palīdzību," sacījis Dienvidkorejas atkalapvienošanās ministrs Lī In Jons, aicinot starptautisko sabiedrību sniegt palīdzīgu roku 25 miljonu valstij.
Neatbild ASV
ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas attiecības ar Ziemeļkoreju, par spīti neveiksmīgajam sākumam, kad prezidents izolētās valsts līderi nosauca par "raķešu vīru" un piedraudēja valstij ar militāru darbību, īslaicīgi bija uzlabojušās, un bija vērojams progress sarunās ar Dienvidkoreju. Tomēr 2020. gadā Ziemeļkoreja pārtrauca sakarus ar Seulu, vainojot to nespējā aizkavēt režīmu kritizējošu materiālu sūtīšanu pāri robežai. Ziemeļkoreja arī vairāk nekā gadu nav atbildējusi uz bijušā Baltā nama diplomātu ziņojumiem. Tādēļ, kā vēsta Reuters, Džo Baidena nule ieceltā administrācija februārī atsāka centienus sazināties ar noslēgtās valsts līderiem.
CNN ziņo, ka tuvāko nedēļu laikā Baltais nams atklās savu stratēģiju attiecībām ar Ziemeļkoreju, kura, kā liecina ANO ziņojums, 2020. gadā ir turpinājusi attīstīt ballistisko raķešu programmu, izmantojot ar kibernoziegumiem iegūtus līdzekļus. Baidens priekšvēlēšanu kampaņas laikā Ziemeļkorejas līderi nosauca par "bandītu" un sacīja, ka tiksies ar Kimu Čen Unu tikai, ja valsts piekritīs apturēt kodolieroču attīstīšanas programmas. Jaunās stratēģijas izstrādē ir notikušas konsultācijas arī ar Ziemeļkorejas kaimiņvalstīm, un 18. martā ir paredzēta tikšanās ar Ķīnas amatpersonām.