Šī ir pirmā reize, kad pētnieki fiksējuši stabilu šķidra ūdens krātuvi uz Marsa, un šis atklājums palielina varbūtību, ka uz sarkanās planētas aizvien varētu eksistēt dzīvība, visticamāk, mikrobioloģiskā līmenī.
"Esam atklājuši ūdeni uz Marsa," paziņoja Boloņas Nacionālā astrofizikas institūta pētnieks Roberto Orosejs, bilstot, ka "jebkāds cits izskaidrojums spilgtajam atspulgam, ko fiksējis zondes radars, ir nepārliecinošs."
Lesteras Universitātes planetoloģijas profesors Džons Bridžess atzinis, ka zinātniekiem šoreiz ir patiešām labs pamats domāt, ka spilgto atspīdumu radījis ūdens šķidrā formā. "Veikta ļoti rūpīga datu analīze. Šādam uzskatam ir visai labs pamats," bilda profesors.
Pagaidām gan pētniekiem nav zināms, vai ūdens krātuve zem ledus segas drīzāk līdzinās ezeram vai ir vienkārši ar ūdeni pildītu, savstarpēji saistītu ieža šūnu un poru tīklojums. Tas, ko pētnieki var noteikt - ūdens ir ārkārtīgi auksts. Šajā Marsa apgabalā temperatūra sasniedz aptuveni -68 grādus pēc Celsija skalas. Ūdens zem ledus slāņa varētu būt palicis šķidrs mineralizācijas un liela spiediena ietekmē.
Par jaunatklājumu, kas veikts, analizējot trīs gadu laikā (no 2012. līdz 2015. gadam) ievāktus datus, plašāk lasāms publikācijā zinātniskajā izdevumā Science.
B
astro
...