Žurnāls Nature 14. februārī rakstīja, ka "PVO klusi nolikusi plauktā plānus veikt otro fāzi zinātniskā izmeklēšanā par Covid-19 izcelšanos, skaidrojot to ar problēmām veikt izpētes darbus Ķīnā". Žurnāls atgādināja, ka 2021. gada janvārī PVO izveidota starptautisko ekspertu grupa devās uz Uhaņu Ķīnā, kur tika konstatēti pirmie inficēšanās ar jauno koronavīrusu gadījumi. Kopā ar Ķīnas zinātniekiem PVO pētnieki izmeklēšanas pirmajā fāzē vāca pierādījumus par to, kad un kur vīruss varēja izcelties. Martā viņi publiskoja ziņojumu, kurā aprakstīja četrus iespējamos SARSCoV-2 izcelšanās scenārijus, par visticamāko uzskatot tā pārnešanu no sikspārņiem uz cilvēku, iespējams, ar kādu starpnieksugu. Taču, kā rakstīja Nature, atsaucoties uz PVO epidemioloģi Mariju van Kerkhovi Ženēvā, pētījuma otrā fāze, kurā būtu sīki jāanalizē viss Ķīnā un citur notikušais, netiekot realizēta.
PVO vadītājs Tedross Adhanoms Gebrejesuss preses konferencē noraidījis Nature interpretāciju par pētījuma pārtraukšanu. "Mums jāturpina strādāt, līdz iegūsim atbildi. Uzzināt, kā pandēmija sākās, ir ļoti, ļoti svarīgi un ļoti nozīmīgi. Ir divi iemesli, kāpēc nedrīkst pārtraukt pētījumu par vīrusa izcelšanos. Pirmais ir zinātnisks. Mums ir jāuzzina, kā šī [pandēmija] sākās, lai novērstu nākamo. Otrais ir morāls – miljoni cilvēku zaudēja dzīvību, daudzi cieta, vīruss turēja visu pasauli ķīlniekos. Morāli ir ļoti svarīgi uzzināt, kā mēs zaudējām savus mīļos," citē AlJazeera.com.
PVO vadītājs arī paziņoja, ka nesen esot nosūtījis vēstuli Ķīnas amatpersonām, kurā lūdz sadarbību un dalīšanos ar informāciju, lai noskaidrotu, kā viss sākās.
Marija van Kerkhove trešdien paziņoja, ka Nature žurnālisti ir nepareizi interpretējuši viņas teikto un ka PVO izmeklēšanu neesot pārtraukusi un nepārtrauks.