Politiķis norādīja, ka tā nebūs pilnīgi obligāta prasība, jo cilvēkam joprojām būs tiesības atteikties no pārbaužu veikšanas. Iespējamās izmaiņas plānots apspriest ar cilvēktiesību speciālistiem.
Uz to, ka atteikšanos no pārbaužu veikšanas nevarētu pamatot ar cilvēktiesībām, šodien komisijas sēdē netieši norādīja deputāts Gundars Daudze (ZZS). Viņš vērsa uzmanību, ka vairāku citu saslimšanu gadījumos pārbaudes netiek saistītas ar cilvēktiesību principiem.
Latvija ar HIV inficēšanās un AIDS saslimšanas gadījumiem ir vienā no sliktākajām situācijām Eiropā, šodien Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē norādīja Latvijas Slimību profilakses centra un sabiedrisko organizāciju pārstāvji. Latvija un Igaunija ir negatīvās līderes starp Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstīm ar vislielāko jaunatklāto HIV inficēto personu skaitu, un Latvijā starp šīm valstīm ir vislielākais jaunu saslimšanas gadījumu skaits ar AIDS.
Tajā pašā laikā 2015.gadā salīdzinājumā ar vairākiem iepriekšējiem gadiem bija vērojams samazinājums attiecībā uz atklātajiem AIDS saslimšanas gadījumiem.
Pēc deputātu jautājumiem par iemesliem, kāpēc Latvijā HIV un AIDS ir tik liela problēma, kā vienu no iemesliem Veselības ministrijas pārstāvji minēja paaugstināta riska uzvedību sabiedrībā.