Martā noteiktie pārvietošanās ierobežojumi liedza gan pacientiem, gan medicīnas personālam vairākus mēnešus nokļūt klīnikās, un tagad, pēc veselības aprūpes darbinieku domām, dažviet valstī tas varētu izraisīt prezervatīvu un citu kontracepcijas līdzekļu trūkumu.
Filipīnās ir reģistrēti vairāk nekā 35 400 Covid-19 gadījumi. Valstī kopumā reģistrēti 1 244 nāves gadījumi.
Lai arī karantīnas pasākumi ir atviegloti, sabiedriskā transporta kustība joprojām ir traucēta, un dažas ģimenes plānošanas klīnikas ir atvērtas, taču, lai nodrošinātu sociālo distancēšanos, strādā tikai minimālais darbinieku skaits. Personālam trūkst arī aizsardzības līdzekļu darbam ar pacientiem, tāpat kā medicīnas preces un zāles.
Pastāv arī prezervatīvu un kontracepcijas tablešu trūkums, it īpaši salu provincēs un lauku rajonos, kas atrodas tālu no galvaspilsētas.
"Ja turpināsies starptautisko pārvadājumu un lidojumu pārtraukumi, iespējams, ka piegādes problēmas no jūlija sagādās lielākas bažas," norāda Tomoko Fukuda, Starptautiskās plānotās vecāku paaudzes federācijas reģionālais direktors Dienvidaustrumu Āzijai un Okeānijai.
Tiek lēsts, ka sieviešu skaits, kurām nav iespēju piekļūt ģimenes plānošanas pakalpojumiem, Covid-19 ierobežojumu laikā pieaudzis par piekto daļu - līdz 3 688 000.
Filipīnu Universitātes Iedzīvotāju institūta un Apvienoto Nāciju Organizācijas Iedzīvotāju fonda prognozes liecina, ka pandēmijas izraisītas neplānotas grūtniecības rezultātā nākamgad varētu piedzimt vēl 214 000 bērnu.
Tas nozīmē, ka 2021. gadā varētu būt gandrīz 1,9 miljoni jaundzimušo - šis rādītājs būtu augstākais kopš 2000. gada.
Eksperti brīdina, ka pandēmijas rezultātā, varētu būt novērojams nedrošu abortu pieaugums, jo Filipīnās grūtniecības pārtraukšana ir nelikumīga.
Pieaug arī bažas par Covid-19 pandēmijas ietekmi uz ģimenes plānošanas pakalpojumiem visā pasaulē, UNFPA prognozē, ka visā pasaulē krīzes dēļ varētu rasties 7 miljoni neparedzētu grūtniecību.