Sanāksmes laikā vairāki ministri, tostarp, vadoši alianses dalībvalstu politiķi uzsvēruši, ka Covid-19 krīzes laikā bruņotie spēki nedrīkst ciest, un aizsardzībai atvēlēt 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP) neskaitās kā "griesti, bet ir grīda".
Tāpat diskusijās politiski ļoti liels uzsvars tika likts uz kopīgu darbu pie kiberdrošības pastiprināšanas, jo Covid-19 krīzes laikā ļoti daudzi procesi notiek virtuāli, līdz ar to "varam vēl vairāk gaidīt visāda tipa uzbrukumus," skaidroja Pabriks.
"Sanāksmē nebija formāls lēmums par to, ka dalībvalstis pastiprina kiberdrošību, taču visi saprot, ka tie ir draudi, kam jāpievērš uzmanība," norādīja ministrs.
Tāpat ministri apsprieduši cīņu pret dezinformāciju, kas saistīta ar koronavīrusa izplatību. Šajā ziņā ministrs uzslavēja Rīgā izvietotā NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra darbu.
No Latvijas puses sanāksmē bija svarīgi uzsvērt, ka, neskatoties uz Covid-19 krīzi, līdzšinējie alianses draudi nav mazinājušies un "tie turpat vien ir", tāpēc aliansei jābūt spējīgai cīnīties divās frontēs, skaidroja Latvijas aizsardzības ministrs.
"Par spīti visam, kopumā bija optimistiska gaisotne," piebilda Pabriks.
Lai arī alianse ir sniegusi palīdzību citām koronavīrusa smagāk skartajām NATO valstīm, Latvija šādu palīdzību nav lūgusi, norādīja ministrs.
Smagāk skartās valstis sanāksmē pateikušās aliansei par palīdzību, taču Covid-19 krīze apliecina, ka NATO ir jābūt spējīgai darboties arī šādu vīrusa izraisītas krīzes apstākļos, piemēram, loģistikas jautājumos, norādīja Pabriks.
Jau ziņots, ka NATO jau patlaban koordinē loģistikas, transporta un medicīniskās palīdzības sniegšanu sabiedrotajiem cīņā ar Covid-19, vienlaikus turpinot nodrošināt atturēšanu, aizsardzību un iedzīvotāju drošību.
NATO stratēģiskā smagā gaisa transporta grupa operatīvi nodrošina kritisko preču piegādi no dažādām pasaules valstīm. Līdz šim piegādāts simtiem tonnu sabiedroto ziedotā medicīniskā aprīkojuma. NATO sabiedrotie dalās pieredzē koronavīrusa pandēmijas mazināšanā un nodrošina citu dalībvalstu pacientu ārstēšanu savās slimnīcās, demonstrējot savstarpēju solidaritāti.
Svarīga loma cīņā ar Covid-19 ir NATO dalībvalstu bruņotajiem spēkiem, kuri palīdz civilajai sabiedrībai, tostarp, ar loģistiku un plānošanu, nodrošinot izvēršamās teltis, pacientu transportēšanu, sabiedrisko vietu dezinficēšanu un sniedzot atbalstu robežsardzei.
speciali ruskizarazai
Latvju puika
Tēvzemes Sargs