ASV lēmums notriekt gaisa balonu, kas, pēc Pekinas skaidrotā, esot noklīdis no plānotā kursa, ir "nopietni ietekmējis un sabojājis" attiecības starp abām valstīm, Ķīnas Ārlietu ministrijas pirmdienas paziņojumu citē AFP. Gaisa balons, ko ASV valdība nodēvēja par spiegošanas balonu, lidoja virs ASV vairāku dienu ilgumā, un tā dēļ nedēļas nogalē plānoto vizīti Pekinā, kas bija paredzēta abu valstu attiecību stabilizācijai, atcēla ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens. Mediju aptaujātie eksperti tagad prognozē, ka abu valstu attiecības vēl vairāk pasliktināsies, un problēmas tas var radīt arī Eiropai, kuru Baltais nams varētu mudināt izvēlēties pusi konfliktā un atbalstīt Savienotās Valstis, raksta Politico.
Ķīna protestē
ASV gaisa spēki ar raķeti gaiss-gaiss no iznīcinātāja F-22 notrieca balonu sestdien, kad tas no sauszemes, kur tā notriekšana varētu apdraudēt cilvēkus, bija aizvirzījies virs okeāna netālu no Dienvidkarolīnas piekrastes. ASV valdība lēmumu notriekt balonu pamatoja ar to, ka tas "nepieļaujami pārkāpj" ASV suverenitāti.
France24.com raksta, ka Pekina pret balona notriekšanu iesniedza oficiālu protestu ASV vēstniecībai Ķīnā. "Ķīna noteikti iebilst un stingri protestē. ASV darbības ir nopietni ietekmējušas un sabojājušas abu pušu centienus un progresu Ķīnas un ASV attiecību stabilizēšanā kopš tikšanās Bali," Ķīnas ĀM protestā citēts ārlietu viceministrs Sje Fens. (Ar to domāta ASV prezidenta Džo Baidena tikšanās ar Ķīnas prezidentu Sji Dzjiņpinu novembrī.) Ķīna paziņojumā arī piebilst, ka "pievērš ciešu uzmanību situācijas attīstībai" un "rezervē tiesības pēc nepieciešamības reaģēt tālāk".
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 7. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!