The New York Times, atsaucoties uz Nīderlandes Rabobank datiem, raksta, ka Ķīnā pirms cūku mēra izplatīšanās fermās audzēta gandrīz puse no pasaules mājas cūkām – ap 440 miljoniem. Taču slimības izplatīšanās laikā to skaits samazinājies uz pusi. Cūkgaļas cenas Ķīnā dubultojušās. Cenšoties iepirkt vairāk cūkgaļas ārzemēs, Ķīna pagājušā gada 11 mēnešos palielinājusi cūkgaļas importu par 63%, salīdzinot ar attiecīgu laikposmu gadā pirms tam, un tā kopvērtība sasniegusi 16,3 miljardus ASV dolāru, raksta The Financial Times.
Ķīnā kopš 2018. gada
Āfrikas cūku mēris sākotnēji no Āfrikas izplatījās uz Eiropu. Tas nav bīstams cilvēkiem, taču ātri izplatās tiešu kontaktu ceļā ar inficētām mājas un savvaļas cūkām, to var pārnēsāt ar drēbēm, fermu aprīkojumu, inficētu lopbarību. Saslimšana cūkām ātri kļūst letāla, tās nav iespējams izārstēt, un nav arī vakcīnas pret to.
Ķīna paziņoja par Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu 2018. gada augustā, vēsta BBC. Kopš tā laika tas izplatījies ne tikai uz gandrīz visiem Ķīnas reģioniem, bet arī uz reģiona valstīm – Vjetnamu, Laosu, Mongoliju, Filipīnām, Kambodžu, Mjanmu, Indonēziju. Tas konstatēts arī Ziemeļkorejā.
Lai nepieļautu izplatīšanos Dienvidkorejā, tās valdība aizliegusi pārtikas atlikumu izmantošanu cūku barošanā. Dienvidkorejas armijai dots rīkojums nošaut visas mežacūkas, kas tiek manītas uz robežas ar Ziemeļkoreju.
Īpašus biodrošības pasākumus bažās par Āfrikas cūku mēra iekļūšanu valstī sākusi veikt Austrālija. Pēdējā pusgada laikā varasiestādes konfiscējušas 32 tonnas cūkgaļas produktu pasažieru bagāžā vai sūtījumos pastā. 49% konfiscēto produktu tika konstatēta Āfrikas cūku mēra klātbūtne, ziņo BBC.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 13. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!