Kopš tā laika ir daudz kas mainījies, un runa ir ne tikai par mūsu ekipējumu un aprīkojumu, bet arī par izmaiņām atalgojumā. No 1. janvāra ugunsdzēsējiem paaugstināts atalgojums, vidējā summa, ko saņem ugunsdzēsēji, kā saka, uz rokas, ir 580 eiro, kas ir par 90 eiro vairāk nekā iepriekš.
Tas tomēr nav par maz, ņemot vērā smagos, riska pilnos darba apstākļus?
Protams, bet tas bija tikai pirmais solis - arī no nākamā gada ir paredzams atalgojuma paaugstinājums. Mēs uz to ļoti cerīgi skatāmies, tas palīdzēs motivēt cilvēkus palikt dienestā, kaut, protams, šo profesiju izvēlas ne jau naudas dēļ.
Un kā ar vecajām padomju laika mašīnām?
Tās joprojām mums vēl ir, ar tām braucam uz izsaukumiem, tāpēc uzturam iespējami labākajā kārtībā. Esošā autoparka nolietojums ir tik liels, ka mēs nevaram atļauties norakstīt nevienu transporta vienību. Taču, ja runājam par situācijas uzlabošanos pēc jūsu minētajiem notikumiem, valdībā tika lemts par līdzekļu piešķiršanu autotransporta iegādei, kā arī depo būvei un renovācijām, tagad situācija strauji uzlabojas, šis ir pirmais gads, kad varam runāt ne tikai par kapacitātes saglabāšanu, bet arī par kaut kādu zināmu attīstību. Jau pagājušogad saņēmām trīs pirmās jaunās automašīnas, šogad saņemsim vēl 24, nākamgad - 29, bet 2018. gadā - 21 automašīnu. Bet jāņem arī vērā, ka pēdējais lielais iepirkums bija 2007. gadā, kad tikām pie 71 transportlīdzekļa. Joprojām 50% mūsu lietoto speciālo transportlīdzekļu ir veidoti uz Zil, Gaz, Kamaz bāzes.
Cik vispār vajag?
Vajadzību ir daudz, tagad runājam tikai par to, lai nodrošinātu pamatautomobiļu skaitu, kas reaģē uz notikumiem visās struktūrvienībās. Šobrīd VUGD ir 340 speciālie transportlīdzekļi, bet jābūt 458 saskaņā ar Ministru kabineta 2011. gadā izdotajiem noteikumiem. Padomju laika mašīnas, visticamāk, aizies mantojumā brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībām un tiem pašvaldību formējumiem, kuri palīdz mums notikumos.
Vai spējat nodrošināt teritoriālo pārklājumu? Atšķirībā no skolām un ārstniecības iestādēm, kuru skaitu mazapdzīvotās teritorijās samazina, uguns jādzēš arī tur, kur neviens nedzīvo.
Dotajā brīdī mums ir 92 depo. Ja skatāmies pēc tā, lai paši nodrošinātu ierašanās laiku, kāds paredzēts Ministru kabineta noteiktajā kārtībā, mums būtu nepieciešami 156 depo. Ja mēs nāktu ar iniciatīvu, ka jābūvē vēl 64 depo, paši saprotat, kādas būtu izmaksas. Bet izbraukuma laiku šobrīd nodrošinām, piesaistot brīvprātīgo un pašvaldību ugunsdzēsēju komandas.
Visu interviju lasiet ceturtdienas, 3.marta, laikrakstā Diena!