Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Trešdiena, 17. aprīlis
Rūdolfs, Viviāna, Rūdis

Vietējā kapitāla uzņēmumi – Latvijas nepieciešamība

Latvijas lielāko uzņēmumu izdevuma TOP500 atvēršanas svētkos īpaši godināti nacionālā kapitāla uzņēmumi

Decembra ieskaņā 27. reizi klajā nācis žurnāla Dienas Bizness speciālizdevums TOP500, kurā sadarbībā ar SIA Lursoft, SIA Ernst & Young Baltic un AS Olainfarm apkopoti Latvijas lielāko uzņēmumu biznesa sasniegumi. 

Novērtējot visu Latvijas uzņēmumu pienesumu valsts labklājībai, Dienas Bizness šogad īpaši izceļ nacionālā kapitāla uzņēmumu nozīmi šajā laikā – šie uzņēmumi ir Latvijas nepieciešamība un galvenais lepnums, jo tieši viņi būs tie, kas paliks Latvijā un turpinās cīnīties jebkuros apstākļos. 

"Nereti Latvijas kapitāla uzņēmumi, ražotāji un darba vietu devēji nav lieli rekordisti ne pēc apgrozījuma, ne peļņas, tomēr tieši viņi ir tie, kas veido tādas darbavietas, kuras rada maksimālu pienesumu tautsaimniecībai. Viņu peļņa Latvijai ir daudz vērtīgāka, jo tā paliek iedzīvotāju īpašumā un turpinās nest gan procentu procentus arī nākamajā gadā pilsoņiem, gan nodokļus valstij. Ieraudzīt šos uzņēmumus kā valsts lielo iespēju nākotnē, nevis tikai kā nodokļu maksātājus un kārtējā gada budžeta veidotājus ir mūsu kopējais uzdevums," jaunākajā TOP500 izdevumā norāda Izdevniecības Dienas Bizness galvenais redaktors Gatis Madžiņš. Mums ir nepieciešams lielāks skaits vietējā kapitāla uzņēmumu, un tas prasa uztveres maiņu valsts iestādēs. Visās. Iespējams, sākot uztvert vietējos uzņēmumus kā valsts asinsriti, mēs varēsim teikt ne tikai: "Latvija var!", – ar to domājot uzņēmējus, bet arī: "Latvija grib!", – ar to domājot valsti, piebilst G. Madžiņš.

Svinīgā TOP500 izdevuma atvēršanas ceremonijā Mākslas muzejā Rīgas birža 6. decembrī tika pasniegtas īpašas TOP500 godalgas piecās nominācijās.

Nominācijā TOP500 nozīmīgākais eksportētājs tika apbalvota SIA Light Guide Optics International. Uzņēmums, kas eksportē lielāko daļu produkcijas, nebūt nav lielākais pēc apgrozījuma, kāds Latvijā atrodams. Uzņēmuma apgrozījums 2022. gadā bija 53 miljoni eiro. Nozīmi nosaka uzņēmuma izaugsmes tempi, ietekme nozarē, investīcijas un loma lokālajā ekonomikā. Tie ir kritēriji, kas mudina uzņēmumu nosaukt par nozīmīgāko 2022. gadā tieši eksporta jomā.

Nominācijā TOP500 nacionālā kapitāla lielākais darba devējs apbalvota veselības uzņēmumu grupa RePharm. Tā apvieno vairāk nekā piecus tūkstošus farmācijas, veselības aprūpes un medicīnas ekspertu. Latvijā uzņēmums nodarbina gandrīz 4200 cilvēku visā valstī. Grupa veselības nozarē darbojas jau 30 gadu, un tajā ietilpst astoņi dinamiski uzņēmumi. Grupas ietvaros darbojas vairāk nekā 20 Veselības centru apvienības klīniku, uzņēmums Centrālā laboratorija ar 106 laboratorijām visā Latvijā, vairāk nekā 240 aptieku ar zīmolu Mēness aptieka, kā arī zāļu apgādes uzņēmums Recipe plus. Tagad RePharm daļēji ir arī Lietuvas uzņēmuma Medica Klinika, kurā strādā ap 1400 darbinieku, īpašnieks. Lietuvā ir arī ar RePharm saistītais uzņēmums Kardiolita, kas ir vadošais privāto slimnīcu tīkls Lietuvā ar vairāk nekā 400 darbiniekiem.

TOP500 nozīmīgākais pārtikas pārstrādātājs balvu saņēma AS Dobeles dzirnavnieks. Uzņēmums Dobeles dzirnavnieks ir lielākais pārtikas pārstrādātājs valstī ar 231,26 miljonu eiro apgrozījumu 2022. gadā. Šīs balvas nozīme un jēga ir izcelt uzņēmumu, kas pārstrādā Latvijā audzēto lauksaimniecības produkciju un eksportē to ar pievienoto vērtību, protams, nodrošinot arī vietējo tirgu.

Savukārt nominācijā TOP500 nacionālā kapitāla nozīmīgākais lauksaimnieks tika sumināta AS Pampāļi. Uzņēmums nav gluži lielākais pēc apgrozījuma nozarē – 2022. gadā tā apgrozījums sasniedza 11,78 miljonus eiro. Taču nominācijas nozīme ir izcelt daudznozaru uzņēmumu, kurš ir vērsts uz atjaunojamās enerģijas izmantošanu. AS Pampāļi ir noslēgta cikla saimniecība, kas nodarbojas ar piena lopkopību, graudkopību, mežsaimniecību un biogāzes ražošanu Pampāļos, Saldus novadā. Dažādu nozaru mijiedarbība un spēja tās savietot, veidojot augošu pilna cikla lauksaimnieciskās ražošanas kompleksu, ir nozīmīgs un labs saimniekošanas piemērs.

Nominācijā TOP500 nacionālā kapitāla uzņēmums ar vislielāko neto apgrozījumu balvu saņēma AS Latvijas finieris, kas ar 351,25 miljonu eiro lielu apgrozījumu 2022. gadā ierindojas Latvijas lielāko uzņēmumu sarakstā un ir lielākais ražošanas uzņēmums ar nacionālo kapitālu. Latvijas finieris cauri laikiem ir spējis piemēroties globālajām tendencēm un meklēt inovatīvus risinājumus finiera pielietojumam, radot īpaši augstas pievienotās vērtības produktus.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ar likumu garantēs skaidras naudas pieejamību

Valdība otrdien atbalstīja grozījumus Kredītiestāžu likumā, kuru mērķis ir nodrošināt skaidrās naudas pieejamību iedzīvotājiem visā Latvijas teritorijā, nosakot minimālās prasības pakalpojumam, kura r...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas