Latvijā un Lietuvā šāgada pirmajā pusē elektrības cena mājsaimniecībām atbildusi eirozonas valstu un Eiropas Savienības (ES) vidējam līmenim – 0,23–0,25 eiro par kilovatstundu, neierēķinot nodokļus un atbalsta maksājumus. Savukārt Igaunijā gan cena bijusi mazāka – 0,17 eiro/kWh, liecina Eurostat dati. Salīdzinot ar situāciju pirms pandēmijas un Krievijas iebrukuma Ukrainā (2019. gada pirmajā pusē), Latvijā elektrības cena pieaugusi 2,2 reizes, Lietuvā – 2,5 reizes, Igaunijā – 1,7 reizes. ES pieaugums šajā periodā bijis vidēji 1,8 reizes.
Ņemot vērā to, ka elektrības cena mājsaimniecībām veidojas no dažādām komponentēm, katrā Baltijas valstī situācija ir atšķirīga. "Lai arī gada griezumā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cena bija līdzīga visās Baltijas valstīs, tomēr atsevišķos periodos Igaunijā tā būtiski atšķīrās no Latvijas un Lietuvas. Tāpat svarīgi, kādu elektroenerģijas tirdzniecības līgumu (mainīgas vai fiksētas cenas) izvēlas mājsaimniecības, arī – vai pastāv kāds valsts atbalsts mājsaimniecībām un ar kādiem noteikumiem tas tiek sniegts, vai, piemēram, pastāv iespēja noslēgt līgumu par regulētu elektroenerģijas cenu," teic Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) Enerģētikas departamenta direktors Jānis Negribs.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 12. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00