Katrs no karavīriem, kas ieradušies uz rehabilitāciju Vaivaros, ir guvis smagas traumas - Ruslans Ahibalovs sākotnēji nevarējis nedz paiet, nedz pacelt roku, Andrejs Lapiha pēc uzkāpšanas uz mīnas palicis be kājas, bet Valērijam Kuzņečenko norauta roka, arī kāja īsāka - zaudēts kauls.
Speciālisti uzsver, ka tikpat būtiskā kā fizisko traumu dziedēšana un mācīšanās sadzīvot ar protēzēm un ierobežotām kustībām ir kara pārņemtā prāta dziedēšana, tāpēc pirmo reizi uzsākta sadarbība ar profesionāliem militārajiem psihologiem.
"Nav jau nemaz tik viegli stāstīt par savām problēmām un savām grūtībām, sevišķi karavīram, kuram ir pateikts, ka karavīrs neraud un nevar raudāt," Latvijas Televīzijai skaidro NBS galvenais psihologs Vilnis Čerņavskis.
Svarīgi karā piedzīvotās šausmas ar profesionāli pārrunāt jau mēneša laikā, kaut ar īpašu acu vingrinājumu palīdzību var atsaukt atmiņā arī senākus notikumus, taču Ukrainā karavīriem psiholoģiskā palīdzība pieejama vien pēdējā laikā. Arī Latvijas Nacionālie bruņotie spēki iesaistījušies Ukrainas armijas psihologu dienesta izveidē. Pirms tam situācija bijusi kritiska. Čerņavskis atminas, ka morāli sakropļoti cilvēki "slimnīcā klīduši kā rēgi", jo nav saņemta savlaicīga psiholoģiskā palīdzība.
Kara šausmas pārdzīvojušie Ukrainas karavīri atzīst, ka "cilvēki parasti baidās no psihologa, bet, kad tu aprunājies, saproti, ka tā patiesībā ir liela palīdzība un visa tā putra, kas ir galvā, izlido laukā".
Parasti rehabilitācija ilgst divas nedēļas, bet Ukrainas konfliktā ievainotajiem izstrādātā programma ir 18 dienas ilga. Valsts šīs programmas īstenošanai piešķīrusi 35 tūkstošus eiro.
Янис
Jābūts Stulbiņš
Petro