Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rīkotajā preses konferencē pavēstīja, ka pacientei šodien tika paņemts paraugs pēdējās pārbaudes veikšanai un rezultāti būs zināmi ceturtdien. Paraugu analīžu veikšanai šodien paņēma NMPD brigāde.
SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka šajā gadījumā veiktās pārbaudes notika saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) noteikto kārtību, proti, lai pierādītu, ka cilvēks ir atbrīvojies no Covid-19, ir vajadzīgas divas analīzes ar 24 stundu intervālu.
Otrdienas atbildīgo dienestu konferencē, kurā piedalījās Eiropas Savienības un PVO pārstāvji, tika norādīts, ka nav svarīgi, kur tiek veikta otrā kontroles parauga paņemšana, skaidroja SPKC eksperts.
Viņš klāstīja, ka nav vērts turēt pacientu slimnīcā, lai tikai paņemtu pēdējo paraugu, ja tas, atbilstoši PVO informācijai, var tikt izdarīts arī mājās. Arī Itālijas gadījumā ir zināms, ka aptuveni puse inficēto ārstējas mājās.
Ķūse skaidroja, ka sievietei brīvdienās bijusi paaugstināta temperatūra un pirmdien viņa nonākusi Infektoloģijas centrā. Atrodoties stacionārā, viņai vairs nav bijis nekādu klīnisko simptomu, piemēram, temperatūras. Otrais Covid-19 tests bijis negatīvs.
Kā skaidroja speciāliste, ja nav klīnisko simptomu, tad nav nepieciešams veikt vēl trešo izmeklējumu uz Covid-19. "Šajā gadījumā nebija nepieciešamības veikt papildu izmeklējumus un labā veselības stāvoklī paciente tika izrakstīta mājās ar rekomendācijām vērot savu veselību," uzsvēra Ķūse.
Speciāliste arī atklāja, ka bērnam, kurš kopā ar sievieti tika stacionēts slimnīcā, tika konstatēta adenovīrusa infekcija. Vēl citiem pacientiem, kuriem bija aizdomas par jauno vīrusu, konstatēta gripa, skaidroja Ķūse.
Savukārt Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna uzsvēra, ka Covid-19 izmeklēšanai tiek izmantota ļoti jūtīga un laba metode.
Viņa gan pauda, ka pati būtu veikusi arī trešo analīzi. "Bet es esmu vecās paaudzes infektologs, esmu ļoti piesardzīga. (..) Bet mums ir vadlīnijas, Pasaules veselības organizācija, ļoti modernas metodes. Ir citi apstākļi, balstoties uz kuriem, varēja darīt arī tā, kā šobrīd ir izdarīts," viņa skaidroja.
Pēc speciālistes paustā, trešo analīzi būtu vērts veikt, jo Covid-19 patlaban vēl ir relatīvi neizpētīta slimība. "Par Covid-19 daudz kas nav zināms - tāpēc arī es būtu piesardzīgāka," skaidroja Vīksna. Bet viņa uzsvēra, ka infektoloģe Ludmila Ivančenko, kura veica izmeklēšanu Latvijā konstatētajai ar Covid-19 saslimušajai pacientei, rīkojās pareizi un atbilstoši noteiktajai kārtībai.
Viņa uzsvēra, ka nav pamata aizdomām, jo abas analīzes tika pārbaudītas trīs reizes, lai izslēgtu iespēju, ka kādā no pārbaudēm rezultāti bijuši kļūdaini.
Kā ziņots, Latvijā pirmdien tika apstiprināta pirmā saslimšana ar Covid-19. Sieviete, kas ir rīdziniece, 29.februārī ielidoja no Minhenes, pirms tam ceļojot vīrusa skartajā Itālijas reģionā. Viņa pirmdien kopā ar savu meitu, kurai gan nebija konstatēta Covid-19 infekcija, tika stacionēta Latvija Infektoloģijas centrā, bet jau otrdien abas personas no slimnīcas izrakstītas.
Sievietei slimības simptomi izpaudušies viegli, turklāt atkārtotā Covid-19 analīze nebija pozitīva. Viņai sniegtas rekomendācijas gan par ārstēšanos, gan pašizolāciju uz 14 dienām. Tāpat sievietei jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.
Kopumā Latvijā ar aizdomām par Covid-19 līdz šim izmeklēti 152 pacienti, no tiem 20 bērni.
Savukārt aizvadītajā nedēļā vīruss pirmo reizi tika konstatēts Igaunijā. Saslimušais Irānas pilsonis uz Tallinu bija ceļojis caur Rīgu. Otrdien Igaunijā apstiprināts otrais saslimšanas gadījums un šajā gadījumā saslimušais cilvēks 29.februārī ar lidmašīnu ielidojis Rīgā no Itālijas pilsētas Bergamo un tad ar savu automašīnu devies uz Igauniju.
Latvijā no 28.februāra īpaši piesardzības pasākumi ir attiecināti uz personām, kuras ir atgriezušās no Itālijas Lombardijas, Veneto, Emīlijas-Romanjas, Pjemontas apgabaliem, Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas un Ķīnas.
Personām, kuras ir atgriezušās no minētajām teritorijām un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās ir parādījušies viegli saslimšanas simptomi - paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, - ir jāzvana uz 113.
Pie personām ar vieglas elpceļu infekcijas pazīmēm vienas dienas laikā dosies ārstniecības persona, kura paņems analīžu materiālu laboratoriskai pārbaudei, bet pati persona paliks mājās. Ja personai būs smagas elpceļu infekcijas pazīmes, tostarp apgrūtināta elpošana, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests šo personu nogādās stacionārā.
Par izmeklējumu rezultātiem laboratorija informēs pacientu un SPKC. Persona informāciju par izmeklējumu rezultātiem saņems 24 stundu laikā.
Valdība otrdien kopuma nolēma piešķirt Veselības ministrijai papildu 2,6 miljonus eiro dažādām vajadzībām, kas saistītas ar jauno koronavīrusu Covid-19.
jautājums
docents
tik tiešām