Latvijai tāda līmeņa dienesta nav, ir Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, kas apkopo visu pieejamo informāciju par mūsu zemes dzīlēm.
Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes asociētais profesors Ģirts Stinkulis Dienai.lv uzsver, ka sadarbība ar Somijas dienestu ir ļoti svarīga. "Šobrīd ir tāds interesants moments, ka Latvijā ir radusies interese par ģeoloģiskajiem pētījumiem, piemēram, par rūdu, ko Somijā var sastapt tepat zem kājām. Somi daudzus izrakteņus var iegūt tepat zemes virspusē, mums, lai to dabūtu, jārok krietni dziļāk. Somiem, savukārt, varētu interesēt mūsu nogulumiežu pētījumi, kā arī mūsu senie jūru baseini," stāsta Stinkulis.
Viņš atklāj, ka Somijā ir skaidri redzams, ka valdība ģeoloģijai ir piešķīrusi augsta līmeņa prioritāti: "Šeit ģeoloģijas dienests ir ļoti plašs, to var salīdzināt ar ASV dienestu, kas aptver daudz sfēru. Patīkami redzēt, ka viņi šajos centros nodarbojas arī ar pētniecību. Mums pagaidām tādas pieredzes nav."
Somijas ģeoloģijas dienesta vadītājs Elias Ekdāls neslēpj, ka valdība tiešām sniedz spēcīgu atbalstu ģeoloģijas nozarei. 2013. gadā kopējais dienesta finansējums bija 52, 5 miljoni eiro. Vairāk nekā 40 miljonus piešķīrusi valsts, pārējais ir ienākumi no klientiem, kas centru piesaistījuši, lai veiktu sev interesējošās izpētes.
To, ka dienestā lielā apjomā tiek veikta pētniecība, var redzēt jau, ieejot centra telpās. Tur paveras elpu aizraujoša izrakteņu kolekcija – no visām malām laistās visdažādākie dārgakmeņi.
"Mums ir augsta līmeņa laboratorijas, kurās strādā augstākās klases pētnieki," lepojas Ekdāls, norādot, ka tas ir viens no iemesliem, kāpēc dienestam izdevies piesaistīt klientus no visām pasaules valstīm. Centrs sadarbojas arī ar Latviju, iesaistoties jūras gultnes izpētē, kā arī palīdzot pielāgoties klimata izmaiņām.