Pagājušā gada 27. augustā pensionāres Dzidras Bruzgules mājās Dekšāres pagastā ar trim auto ieradās Valsts policijas Rēzeknes iecirkņa kriminālpolicijas nodaļas darbinieki, kuri pašu saimnieci gan neaizturēja, toties nogrieza, sapakoja 17 maisos un aizveda visas piemājas dārzā augušās pārtikas kaņepes. Atšķirībā no citām reizēm Valsts policija ar savu panākumu, atklājot iespējamu marihuānas plantāciju, publiski nelielījās, jo jau itin drīz kļuva skaidrs – ir pieļauta kļūda.
Ierasta prakse
"Lai gan ir pilnīgi skaidrs, ka pieļauta kļūda un cilvēkam nodarīts kaitējums ar nepamatotu tiesībsargāšanas iestāžu pārstāvju rīcību, tās nevis atlīdzina cilvēkam nodarītos zaudējumus, bet ir gatavas tērēt valsts resursus, lai ar cietušo tiesātos un ietaupītu summas, kuras ir daudz mazākas nekā tiesāšanās izdevumi. Diemžēl šādas pārprastas rūpes par valsts līdzekļiem ir plaši izplatītas," Dienai skaidro advokāte Jeļena Kvjatkovska.
Tā notika arī šajā gadījumā. Tā kā pati pensionāre bija vērsusies pie masu informācijas līdzekļiem un tie notikušajam bija pievērsuši uzmanību, ekspertīzes tika veiktas rekordātrumā. Arī kriminālprocess par iespējamu narkotiskās vielas saturošu augu kultivēšanu tika izbeigts jau pēc diviem mēnešiem.
Taču adekvāti atlīdzināt pensionārei nodarīto kaitējumu policija negatavojās. Vispirms Bruzgule saņēma aicinājumu braukt pakaļ kaņepēm uz Rēzekni, un tikai vēlāk, mediju interesei nemazinoties, policijas darbinieki paši atveda maisus ar sapelējušajām kaņepēm. Policija savā interneta lapā publicēja divas rindkopas garu tekstu, norādot, ka Valsts policijas Latgales reģiona vadība atvainojusies saimniecei Viļānu novadā.
"Parasti tas viss tā arī beidzas. Policija un prokuratūra paļaujas uz to, ka cilvēks, pret kuru veiktas prettiesiskas, nepamatotas rīcības, būs priecīgs par to vien, ka kriminālprocess ir izbeigts, un nekādas tālākas pretenzijas neizvirzīs. Bet, ja arī izvirzīs, tad neizturēs birokrātisko procesu, un policijas nepamatotā rīcība nekādi netiks izvērtēta," Dienai reālo situāciju skaidro kāds jurists.
Līdzīgi bija notikumi arī šajā situācijā. "Sarunā abas puses vienojušās par turpmāko rīcību, lai Valsts policija varētu kompensēt materiālos zaudējumus," policijas vadība publiski paziņoja nepilnus divus mēnešus pēc kaņepju iznīcināšanas. Tika noklusēts, ka policija pat nedomā kompensēt Bruzgulei nodarīto morālo kaitējumu. 363 kaņepju stādu kopējā vērtība tiesībsargāšanas iestāžu ieskatā bija 27,23 eiro.
Arī Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departaments pēc trīs mēnešus ilgas notikušā izvērtēšanas oficiāli atzina – no tā, ka kāda cilvēka dārzā gaišā dienas laikā kaimiņu acu priekšā ierodas policijas spēki un nepamatoti iznīcina daļu stādījumu, secināms tikai tas, ka "pieteicējas tiesību aizskārums pēc sava rakstura nav smags". Turklāt Bruzgule neesot pierādījusi, ka viņas īpašumā nodarītā kratīšana izraisījusi ilgstošu vai neatgriezenisku kaitējumu veselībai. Tas, ka pēc kratīšanas pensionāre bijusi spiesta izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, norādot tikai uz to, ka "kratīšanas veikšana personas īpašumā var tai radīt neizpratni, neapmierinātību un citas negatīvas emocijas, kā arī izraisīt īslaicīgas veselības problēmas".
Naudas vietā sviests
Šim prokuratūras viedoklim 12. augustā faktiski pievienojusies arī administratīvās rajona tiesas tiesnese Solvita Pujāte, spriedumā atzīstot, ka "šajā lietā nav konstatējams nozīmīgs personas tiesību aizskārums, par kuru papildus izteiktajai atvainošanās būtu jāpiešķir atlīdzinājums naudā preventīvās funkcijas ietvaros". Tiesas sprieduma loģika – ar 27,23 eiro kā pensionārei izmaksājamo materiālo kompensāciju par no iznīcinātajām kaņepēm neiegūtajām sēklām ir pietiekami, bet pieprasītā 1061 eiro kompensācija esot nepamatota.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 26. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Vecsčekists>.
Profesionālis:
Dostojevskis