No publiski pieejamās informācijas un ieinteresēto pušu reakcijas saprotams, ka direktīvas pieņemšanas sekas daudzi neizprot un neapzinās, tāpēc arī pastāv dažādi pieņēmumi un maldi. Dienā pirms EP balsojuma bija bloķēts interneta enciklopēdijas Vikipēdija saturs vairākās valstīs, ieskaitot Latviju, taču pirms balsojuma pieejamajos materiālos bija skaidri norādīts, ka šo vietni autortiesību regulējums neskars.
Ir zināmas arī strīda divas puses – no vienas puses tie ir autori, kas uzskata, ka viņiem atvēlētie procenti no peļņas par autordarbu apriti internetā ir niecīgi, bet no otras – lielās kompānijas, ko dēvē arī par interneta milžiem, par galvenajām piesaucot video straumēšanas vietni YouTube un sociālo tīklu Facebook, kā arī uzņēmumu Google.
Jūnija beigās Diena piedalījās augsta līmeņa konferencē par Eiropas kultūras mantojumu, ko organizēja Eiropas Parlaments, un tajā bija aicināti uzstāties vairāki radošo profesiju pārstāvji, kuri cita starpā aizstāvēja direktīvu, uzsverot, ka autoriem un izpildītājiem pienākas taisnīga samaksa par savu darbu izvietošanu internetā. Šādu viedokli aizstāvēja gan komponists un producents Žans Mišels Žārs, kurš ir arī Starptautiskās Autoru un komponistu biedrību konfederācijas prezidents, gan diriģents Daniels Barenboims, tāpat arī kinorežisors Radu Mihaeljanu, kurš salīdzināja darbu bez atlīdzības ar labprātīgu došanos cietumā.
Latvijas autoru biedrības AKKA/LAA informatīvajā biļetenā tās izpilddirektores vietniece Anita Sosnovska atzīst, ka "visvairāk gaida, bet vismazāk saņem no YouTube", piebilstot, ka pārējās vietnes maksā vairāk, lai arī to ienākumi nav salīdzināmi.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 12. jūlija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Manuprāt
zars