Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +6 °C
Skaidrs
Piektdiena, 15. novembris
Undīne, Leopolds, Unda

Nākamgad autoratlīdzības saņēmēji varēs turpināt izmantot īpašo autoratlīdzību nodokļu režīmu

Līdz 2022.gada beigām autoratlīdzības saņēmēji varēs turpināt izmantot īpašo autoratlīdzību nodokļu režīmu, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicēji, aģentūru LETA informēja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvji.

Savukārt tie autoratlīdzības saņēmēji, kuri ir reģistrējuši savu saimniecisko darbību, sociālās iemaksas 10% apmērā pensiju apdrošināšanai varēs veikt vienu reizi gadā, nevis kā līdz šim - reizi ceturksnī.

Līdz 2022.gada beigām ir pagarināts pārejas periods, kurā autoratlīdzības saņēmējiem ir iespēja maksāt nodokļus, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējiem.

Savukārt, ja autoratlīdzības līgums ir noslēgts līdz 2020.gada 31.decembrim un samaksa atbilstoši noslēgtajam autoratlīdzības līgumam tiek izmaksāta 2022. taksācijas gadā, vairs nevarēs piemērot nodokļu normatīvus, kas bija spēkā 2020.gadā, attiecīgi saņemtajai atlīdzībai būs jāpiemēro pašlaik spēkā esošie nodokļu piemērošanas nosacījumi.

Tas nozīmē, ka autoratlīdzību izmaksātājs ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) izmaksas vietā no autoratlīdzības ienākuma līdz 25 000 eiro - 25% apmērā, bet, ja ienākums pārsniedz 25 000 eiro - 40%.

Autoratlīdzības izmaksātājs pirms nodokļa ieturēšanas nepiemēro nosacītos izdevumus.

Piemērojamās IIN likmes (autoratlīdzībai līdz 25 000 eiro - 25%, virs 25 000 eiro - 40%) ir noteiktas autoratlīdzības ienākumam par pilnu kalendāra gadu (2022.gadu). No ieturētā nodokļa 80% novirza valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) daļai, bet 20% - IIN daļai.

No 2022.gada 1.janvāra autori, kuri ir reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji, VSAOI daļu 10% apmērā, kas paredzēta pensiju apdrošināšanai, varēs aprēķināt vienu reizi gadā, nevis kā līdz šim - reizi ceturksnī. Tātad par 2022.gadu aprēķins jāveic līdz 2023.gada 17.janvārim un jāsamaksā līdz 23.janvārim.

Ja autors ir reģistrējis saimniecisko darbību un saņemto autoratlīdzību iekļauj saimnieciskās darbības ieņēmumos, VSAOI ir jāveic kā pašnodarbinātajam, vērtējot gūtā ienākuma apmēru mēnesī - ja ienākumi no saimnieciskās darbības sasniedz vai pārsniedz 500 eiro mēnesī, tad VSAOI aprēķina pēc vispārējās likmes (31,07% no vismaz 500 eiro (155,35 eiro)) un papildu 10% pensiju apdrošināšanai no faktiskā ienākuma un obligāto iemaksu objekta (ne mazāka kā 500 eiro) starpības.

Ja autora ienākumi no saimnieciskās darbības nesasniedz 500 eiro mēnesī, aprēķina 10% pensiju apdrošināšanai no faktiskajiem ienākumiem.

Reizi gadā varēs maksāt to VSAOI daļu (10%), kas paredzēta pensiju apdrošināšanai, savukārt reizi ceturksnī ir jāveic VSAOI, piemērojot vispārējo pašnodarbinātā likmi 31,07%.

No 2021.gada 1.jūlija likumdevējs ir noteicis minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (minimālās iemaksas). Tas ir obligāts maksājums, ko veic par katru cilvēku, kura ienākumi mēnesī ir mazāki par 500 eiro (Latvijā noteiktā minimālā alga) un attiecīgi kopējie ceturkšņa ienākumi ir mazāki par 1500 eiro. Minimālās iemaksas aprēķina no 1500 eiro vai 500 eiro mēnesī.

Cilvēkam, kas vienlaikus ir darba ņēmējs un saimnieciskās darbības veicējs vai autoratlīdzības saņēmējs, ienākumus summē, lai noteiktu, vai tie ir minimālajā apmērā. Ja deklarētie (summētie) ienākumi ceturksnī ir mazāki par 1500 eiro, minimālās iemaksas no starpības starp 1500 eiro un šiem ienākumiem no saviem līdzekļiem veic darba devējs.

Ja autoratlīdzības saņēmējs, ja vien viņš nav arī darba ņēmējs, - gan tas, kurš ir reģistrējis saimniecisko darbību, gan tas, kurš nav reģistrējis saimniecisko darbību, - prognozē, ka viņa ienākumi nesasniegs 1500 eiro ceturksnī, var iesniegt VID apliecinājumu par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem. Tādā gadījumā minimālās iemaksas netiks aprēķinātas un nebūs jāmaksā.

No 2022.gada janvāra apliecinājumu būs iespējams iesniegt VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) sadaļā "Dokumenti" - "No veidlapas" - "Dokumentu grupa" - "Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu dokumenti" - "Pašnodarbinātā apliecinājums par plānotajiem ienākumiem".

Apliecinājumu var iesniegt līdz 2022.gada 17.janvārim - par pilna 2022.gada plānotajiem ienākumiem, vai arī līdz 2022.gada 17.janvārim - par 2022.gada pirmajā ceturksnī plānotajiem ienākumiem, līdz 17.aprīlim - par 2022.gada otrajā ceturksnī plānotajiem ienākumiem, līdz 17.jūlijam - par 2022.gada trešajā ceturksnī plānotajiem ienākumiem un līdz 17.oktobrim - par 2022.gada ceturtajā ceturksnī plānotajiem ienākumiem.

Tāpat apliecinājumu var iesniegt vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu, vai arī 15 dienu laikā pēc darba ņēmēja statusa zaudēšanas.

Apliecinājumā jānorāda laika periods, par kuru prognozē ienākumus (konkrētus mēnešus vai ceturkšņus, vai gadu, kad ienākums nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro ceturksnī). Ja šādu apliecinājumu neiesniedz, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra aprēķinās veicamās minimālās iemaksas.

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima iesaldē atalgojumu valdēs un padomēs

Lai uz diviem gadiem iesaldētu atalgojumu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdēs un padomēs, Saeima vakar galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Publiskas pers...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas