Atkarīgā profils
Spēles brīvības pārstāvji uzsver, ka visbiežāk atkarīgie ir vīrieši vecumā no 30 līdz 50 gadiem. "Pretēji sabiedrībā valdošajam uzskatam pārsvarā tie ir gados vecāki vīrieši, inteliģenti, ģimenes cilvēki," norāda biedrības Esi brīvs valdes priekšsēdētāja, geštaltpsiholoģe Dace Caica. Pētījumu rezultāti liecina, ka aptuveni 20% no visiem azartspēļu atkarīgajiem meklē palīdzību paši. Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) narkoloģe Inga Landsmane skaidro, ka aizvadītajā gadā no azartspēļu atkarības ārstējušās 16 personas, no kurām sešām esot bijušas arī cita veida atkarības. "Ja azartspēļu atkarībai līdztekus nenāk arī atkarība no psihoaktīvām vielām, atkarība tiek slēpta vai arī atkarīgais cer, ka spēs izārstēties pats," stāsta Landsmane. Bieži vien palīdzība tiek meklēta nevis attiecīgajās valsts iestādēs, bet pie privātiem speciālistiem, lai atkarīgais varētu palikt anonīms.
RPNC narkoloģe uzsver, ka vēl viena būtiska problēma ir motivācijas trūkums ārstēt atkarību. "Nepieciešami speciālisti, kas spēs strādāt un atrast pareizo veidu, lai motivētu cilvēku ar azartspēļu atkarību vērsties pēc palīdzības," norāda Landsmane. Pētījumu rezultāti atklāj, ka 80% no potenciālajiem azartspēļu atkarīgajiem nevēršas pēc palīdzības, savukārt 70% no tiem, kas ir ārstējušies, atgriežas pie azartspēļu spēlēšanas. Pērn iniciatīvas Spēles brīvība ietvaros tika izveidota speciāla atbalsta tālruņa līnija spēļu atkarīgajiem un viņu tuviniekiem. Līnijas darbību nodrošina krīžu un konsultāciju centrs Skalbes. Caica norāda, ka katru mēnesi tiek saņemti aptuveni 44 zvani no spēļu atkarīgajiem un viņu tuviniekiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 5. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
vecā sieva