Strādājot pie nākamā gada valsts budžeta veidošanas, izskanējušas idejas par to, kā iespējams reformēt pensiju sistēmu, lai palielinātu esošo pensionāru ienākumus un samazinātu izmaksas darba devējiem, t. i., samazināt 2. līmeņa iemaksas līdz 4%, novirzot 1% esošo pensionāru pensijas palielināšanai, bet ar atlikušo 1% samazināt darba devēju nodokļu izmaksas, norāda CBL Asset Management valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis. Šobrīd no sociālās apdrošināšanas iemaksām 20% tiek novirzīti pensijas uzkrājumam (14% nonāk 1. līmenī, 6% – 2. līmenī).
Finanšu ministrija Dienai norāda, ka patlaban vēl turpina darbu pie iespējamām izmaiņām nodokļu politikā un šobrīd par to vēl nav gatava informēt. Vienīgi uzsver, ka nodokļu darba grupa un sociālie partneri īpašu uzmanību pievērš darbaspēka nodokļu mazināšanai. Tomēr, ņemot vērā to, ka 77% iedzīvotāju plāno sevi vecumdienās nodrošināt ar pensiju 1. un 2. līmenī uzkrāto kapitālu un citos veidos paši ilgtermiņa ieguldījumus veic nelielā apmērā vai neveic, Latvijas Bankai ir pamatotas bažas par ieceri samazināt 2. līmeņa pensiju iemaksu apjomu. Jau pašlaik Latvijā pensijas apmērs ir salīdzinoši neliels, ar vienu no zemākajiem darba ienākumu aizvietojamības līmeņiem Eiropas Savienībā.
Nav ilgtspējīga politika
Eiropas Komisija savā jaunākajā (2024. gads) Pensiju pietiekamības ziņojumā prognozē, ka Latvijā aizvietojamības līmenis laikposmā no 2022. līdz 2062. gadam ievērojami samazināsies: no 60,2% līdz 46,3% (pamatscenārijs vidēju ienākumu guvējam).
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 13. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00