Digitālās dokumentu kopijas visbiežāk tiek izmantotas, lai apstiprinātu savu identitāti, veidojot profilu dažādu pakalpojumu sniedzēju vietnēs. Parasti gan tas tiek prasīts tikai vietnēs, kur notiek darbības ar finanšu līdzekļiem, piemēram, digitālajos veikalos vai ieguldījumu platformās. Tāpat fotografētas vai ieskenētas dokumentu kopijas mēdz pieprasīt, lai varētu piekļūt savam kontam, ja tas iepriekš ticis bloķēts.
Nebūs pārsteigums, ka garnadžiem un citu nelikumīgu aktivitāšu veicējiem internetā varētu būt interese piekļūt īstu dokumentu kopijām, lai tās varētu izmantot saviem mērķiem.
Comparitech, izmantojot tumšo tīklu, proti interneta vietnes, kuras nav pieejamas jebkuram interneta lietotājam, centās noskaidrot, cik tad izmaksā dažādu valstu dokumentu digitālās kopijas. Portāls savā pārbaudē atklāja, ka nopērkamas 48 dokumentu kopijas no 20 valstīm.
Viena no pases kopijām bija Latvijas, un tā maksāja 12,42 dolārus. Vidējā dokumenta kopijas cena tumšajā tīklā ir 14,71 dolāri. Ja dokumentam līdzi nāk papildu identitātes pierādījums, piemēram, komunālā maksājuma rēķins, pašbilde, autovadītāja apliecība vai tamlīdzīgi materiāli, ko var izmantot, lai pierādītu, ka dokumenta sūtītājs ir tā īpašnieks, cena var sasniegt 60 dolārus.
Tiesa gan šie dokumenti var palīdzēt tikai specifiskās situācijas, kas saistītas ar interneta vietņu izmantošanu. Portāls arī noskaidrojis, ka īsta pase, visticamāk zagta, tumšajā tīklā izmaksās ap 13 000 dolāru (dārgākā ir Lielbritānijas pase - 17 000 dolāru), bet viltota - 1300 dolārus.
Visbiežāk internetā atrodamas Austrālijas izdoto pasu digitālās kopijas, bet pilno sarakstu ar pētījumā secināto iespējams aplūkot, klikšķinot šeit.
Comparitech aicina lietotājus izvērtēt, kādiem pakalpojumu sniedzējiem dokumentu kopijas tiek sūtītas, kā arī neglabāt tās publiskajos datoros un iekārtās, kurām var piekļūt citi.
u
hmmm