Šodien atbildot uz jautājumu par dažu citu valstu rīcību attiecībā uz AstraZeneca vakcīnām, veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) norādīja, ka Latvijas speciālisti - ZVA un Imunizācijas valsts padome - seko līdzi starptautiskajai un Latvijas situācijai.
"Šobrīd lēmums par AstraZeneca apturēšanu nav pieņemts. Turpināsim informēt par notikumu attīstību. Rīt valdības sēdē arī tiks sniegts starpziņojums par šo jautājumu," attālināti notikušās preses konferences ierakstā tērzētavā pavēstīja veselības ministrs.
Vācija, Francija un Itālija pirmdien apturējusi Lielbritānijas un Zviedrijas uzņēmuma "AstraZeneca" izstrādātās Covid-19 vakcīnas izmantošanu sakarā ar ziņām par trombozes gadījumiem Eiropā. Līdzīgu soli pērusi arī Īrija, Nīderlande, Dānija, Norvēģija, Bulgārija, Islande un Taizeme.
Pasaules Veselības organizācija (PVO) paziņojusi, ka nav atrasta cēloņsakarība starp vakcīnu un trombu veidošanos, un uzskata, ka nav iemesla apturēt potēšanu ar AstraZeneca Covid-19 vakcīnu. Pēc vairāk nekā 17 miljoniem Eiropas Savienībā (ES) un Lielbritānijā ar AstraZeneca vakcinētajiem cilvēkiem pieejamo drošuma datu pārskatīšanas nav iegūti pierādījumi tam, ka kādā pēc vecuma, dzimuma vai vakcīnas sērijas definētajā grupā vai kādā konkrētā valstī būtu palielināts plaušu embolijas, dziļo vēnu trombozes vai trombocitopēnijas risks, aģentūru LETA informēja uzņēmums AstraZeneca.
ZVA norāda, ka no 2020.gada 28.decembra, kad Latvijā tika sākta vakcinācija pret Covid-19, līdz 2021.gada 14.martam aģentūrā saņemti 654 ziņojumi par vakcīnu pret Covid-19 iespējamām blakusparādībām. Šajā laikā vakcinācija veikta 79 000 reižu, ietverot vakcināciju gan ar pirmo, gan ar otro vakcīnas devu. Statistika liecina, ka par konstatētām iespējamām blakusparādībām Latvijā ziņojis aptuveni 1 no 100 vakcinētajiem. Tāpat ZVA saņēmusi arī sešus ziņojumus, kuros sniegta informācija par letāliem gadījumiem, kas ir notikuši vairāku dienu laikā pēc vakcinācijas.
ZVA skaidro, ka viens cilvēks miris 60 līdz 69 gadu vecumā, trīs 70 līdz 79 gadu vecumā un divi 80 līdz 89 gadu vecumā. Četros gadījumos persona mirusi 10 līdz 17 dienu laikā pēc vakcīnas saņemšanas, bet divos gadījumos - trīs dienas pēc vakcīnas saņemšanas.
Patlaban pilnībā izvērtēti ir četri no sešiem gadījumi. Trīs gadījumos konstatēts, ka nāves iestāšanās nav saistīta ar vakcināciju, bet vienā gadījumā datu nepietiekamības dēļ nav iespējams izdarīt konkrētus secinājumus.
Vienā no izmeklētajiem gadījumiem secināts, ka nāve iestājusies Covid-19 izraisīta abpusēja plaušu karsoņa dēļ. Savukārt otrā gadījumā par personas nāves cēloni noteikts plaušu karsonis uz multiplu hronisku slimību fona. Savukārt trešā gadījumā nāve iestājusies vairāku nopietnu hronisku slimību dēļ. Ceturtajā gadījumā nebūs iespējams noskaidrot nāves iemeslu, jo radinieki atteikušies no autopsijas veikšanas, kas ir nepieciešama šādas informācijas noskaidrošanai.
Pārējos divos gadījumos turpinās izvērtēšana, jo pēc iesniegtiem ziņojumiem par pacientiem ir pieprasīta informācija no ģimenes ārsta un slimnīcas.
ZVA informē, ka, sākot plašu vakcināciju, kā prioritārās grupas tiek vakcinēti gados vecāki cilvēki. Turklāt jāapzinās, ka vakcinācija pret Covid-19 nemazina arī citu iemeslu izraisītu mirstību. Jebkuras masu vakcinācijas laikā, kad tiek vakcinēti vairāki miljoni cilvēku, var tikt novēroti nāves gadījumi, arī neilgi pēc vakcinācijas. Tomēr tas nenozīmē, ka šo cilvēku nāvi noteikti izraisījusi vakcīna.
Vienlaikus Latvijā nav iesniegts neviens ziņojums par trombu veidošanās gadījumiem pēc Covid-19 vakcinācijas.
Atsaucoties uz 13.martā sociālajos medijos izskanējušo gadījumu par kāda cilvēka gados nāvi vairāku dienu laikā pēc AstraZeneca Covid-19 vakcīnas saņemšanas, ZVA uzsver, ka pašlaik nav apstiprināta minētā gadījuma cēloņsaistība ar vakcīnu. Lai sniegtu atzinumu, vai šāda cēloņsaistība pastāv, vispirms ir nepieciešams saņemt ziņojumu par šo gadījumu un ZVA ekspertiem tas ir jāizvērtē.
ZVA ir uzrunājusi gan ģimenes ārstu, gan ārstniecības iestādi, prasot sniegt ziņojumu par šo gadījumu. Ziņojums tiks iesniegts un pēc tam stingri un rūpīgi izvērtēts.
Visi saņemtie ziņojumi un visi dati par vakcīnu pret Covid-19 lietošanu tiek nepārtraukti uzraudzīti un analizēti, lai pasargātu sabiedrības veselību un izslēgtu jebkādus riskus.
ZVA un Veselības inspekcija kā uzraugošā iestāde seko līdzi situācijai un situācijas analīzei arī Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA).
Saskaņā ar Eiropas Savienības izstrādāto nepārtrauktas Covid-19 vakcīnu drošuma uzraudzības plānu šo vakcīnu uzraudzība tiks veikta ievērojami intensīvāk nekā citām zālēm, lai nodrošinātu jaunas drošuma informācijas ātru identificēšanu, apkopošanu un analīzi. Šie pasākumi arī ļauj normatīvā regulējuma iestādēm ātri izvērtēt jaunākos datus no dažādiem informācijas avotiem un nepieciešamības gadījumā veikt visas nepieciešamās reglamentējošas darbības sabiedrības veselības aizsardzībai.
Ikviens ziņojums par Covid-19 vakcīnu blakusparādībām tiek rūpīgi izvērtēts. Ziņojumus izvērtē gan Latvijas ZVA, sarežģītos gadījumos piesaistot arī Imunizācijas valsts padomi, Veselības inspekciju un citus speciālistus, gan EZA, kā arī visu Eiropas valstu zāļu aģentūru speciālisti.
Visbiežāk Latvijā ir saņemti ziņojumi par galvenokārt jau zināmām organisma reakcijām un blakusparādībām, kuras norādītas vakcīnu lietošanas instrukcijās un zāļu aprakstos, piemēram, par reakciju vakcīnas injekcijas vietā, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem un nogurumu. Saskaņā ar ziņojumos sniegto informāciju, minētās blaknes izzuda vienas līdz divu dienu laikā. Līdzīgas šādas vakcīnu izraisītas reakcijas novērojamas arī citu vakcīnu lietošanas gadījumā.
ZVA uzsver, ka tāpat kā pēc visu vakcīnu un jebkuru zāļu saņemšanas arī pēc Covid-19 vakcīnu ievadīšanas var tikt novērotas šādas organisma reakcijas jeb blakusparādības. Saskaņā ar ziņojumos sniegto informāciju Pfizer/BioNTech un Moderna izstrādātajām vakcīnām blakusparādības mēdz būt izteiktākas pēc vakcīnas otrās devas. Savukārt AstraZeneca vakcīnai tās mēdz būt izteiktākas pēc pirmās devas. Visām vakcīnām blakusparādības visbiežāk rodas pirmajās dienās pēc vakcinācijas, ilgst dažas dienas un tad strauji izzūd. Parasti tās ir mazāk izteiktas vecāka gadagājuma cilvēkiem.
ZVA atgādina, ka, ja pēc kādas vakcīnas devas saņemšanas tiek novērotas sagaidāmas, taču smagas vai citas organisma reakcijas, kuru rezultātā tiek būtiski pazeminās darbaspējas, jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš pēc konsultācijas var lemt par darbnespējas lapas piešķiršanu.
Šajā sakarā arī Saeimas deputāts Vitālijs Orlovs (S) aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka 5.martā ar sērijas ABV5300 vakcīnu ticis potēts viņa paziņa. Vakcinētāji uz izbraukumu konkrētā uzņēmumā esot ieradušies ap plkst.14 un tajā pašā dienā vēlāk notikusi uzņēmuma darbinieku vakcinēšana.
Nākamā dienā, 6.martā, pensijas vecuma cilvēkam, kurš bija saņēmis minētās sērijas poti, kļuvis sliktāk ar veselību, tāpat veselība pasliktinājusies arī 7.martā, svētdien, savukārt, pirmdien, 8.martā deputāta paziņa aizgāja mūžībā, pastāstīja Orlovs.
Politiķis norāda, ka saprot, ka šajā gadījumā runa ir par ap 70 gadus vecu cilvēku, kurš slimoja ar kādām saslimšanām. Reizē mūžībā aizgājušais paziņa savā darbībā bijis aktīvs, vērsa uzmanību parlamentārietis.
Deputāts akcentēja, ka pensijas vecuma cilvēks bija potēts ar šīs sērijas ABV5300 vakcīnu, par kuru 9.martā valsts pārstāvji izplatīja informāciju, ka šīs sērijas vakcīnu izmantošana uz laiku tiek apturēta.
LETA vēstīja, 9.martā tika saņemta informācija, ka papildu piesardzības nolūkā Veselības inspekcija (VI) un ZVA uz laiku apturējusi vienas vakcīnas AstraZeneca vienas sērijas izmantošanu. VI un ZVA saņēmušas informāciju, ka Austrijas nacionālā zāļu uzraudzības kompetentā iestāde ir apturējusi AstraZeneca izstrādātās vakcīnas pret Covid-19 vienas sērijas izmantošanu - sērijas numurs ir ABV5300.
Deputāts skaidroja, ka saskaņā ar viņa rīcībā esošo informāciju par valsts atbildīgo iestāžu vadlīnijām, cilvēka nomiršanas iespējamo saistību ar saņemto poti varot vērtēt jeb abas lietas var saistīt tad, ja cilvēka nāve iestājusies divas dienas pēc vakcinēšanās. Šajā gadījumā personas nāve esot iestājusies apmēram trešajā dienā pēc vakcīnas saņemšanas, pavēstīja politiķis.
Orlovs plāno rakstīt veselības ministram Danielam Pavļutam (AP), lai jautātu, kad tieši Latvija no Austrijas saņēma brīdinājumu par sērijas "ABV5300" izmantošanas iespējamo risku. Deputāts vēlas noskaidrot, vai attiecīgā informācija Latvijai būtu bijusi pieejama vēl pirms 9.marta.
Politiķis norāda, ka nepieciešams izmeklēt šo gadījumu, lai saprastu, vai tas ir saistīts, vai nav saistīta ar sērijas ABV5300 konkrētās potes izmantošanu. Orlovs uzsvēra, ka neko nepārmet vakcinācijas procesam kā tādam. Reizē ir jābūt skaidrībai, kā tiek organizēts vakcinēšanās process, kāda ir tā "ceļa karte", vērsa uzmanību deputāts.
Jau ziņots, ka EZA drošuma komiteja (PRAC) uzskata, ka vakcīnas paredzamie guvumi joprojām atsver tās riskus un ka vakcīnu var turpināt lietot, kamēr tiek veikta trombembolijas gadījumu izmeklēšana. EZA drošuma komiteja jau šobrīd izskata visus gadījumus, kuros ziņots par trombemboliju un ar to saistītiem notikumiem pēc vakcinācijas ar Covid-19 vakcīnu AstraZeneca.
Trombembolisko notikumu skaits vakcinēto personu vidū nav augstāks kā vispārējā populācijā. Līdz 2021.gada 10.martam bija saņemti ziņojumi par 30 trombembolijas gadījumiem uz pieciem miljoniem cilvēku, kas Eiropas Ekonomikas zonas valstīs saņēmuši Covid-19 vakcīnu AstraZeneca.