Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -2 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 24. novembris
Velta, Velda

Krievijas finanšu korporācijas 190 miljonu dolāru afērā izmantotas arī Latvijas komercbankas

Kādam finanšu fondam trīs apsviedīgi darboņi centušies nozagt 190 miljonus dolāru. Vismaz aizdomās par šāda nozieguma pastrādāšanu pret saviem darbiniekiem Anglijas augstākajā tiesā vērsusies finanšu korporācija no Krievijas - OTKRITIE, svētdien ziņo TV3 raidījums _Nekā personīga._Lai arī noziegumu vairāku cilvēku grupa plānoja, strādājot Londonā un varētu likties, ka ar Latviju tam maz kāda sakara – tā tomēr nav.

Daļu no saviem darījumiem šīs personas veica caur kontiem, kas bija atvērti vairākās Latvijas komercbankās. Izmeklēšanas materiālos, kas nonākuši mūsu rīcībā, atklājas arī citas interesantes nianses, kas saistītas ar Latviju. 2011.gada marts. Pie Šveices pilsētas Ženēvas vecākās bankas Bordier durvīm piebrauc bruņuauto. No tā izkrauj 60 miljonus 100 ASV dolāru banknotēs. To kopējais svars - 600 kilogrami.

Pēc šī naudas kalna ieradušies trīs krievu izcelsmes augļotāji - Džordžs Urumovs, Sergejs Kondratjuks un Ruslans Pinaevs. Viņi līdz tam bija strādājuši Krievijas finanšu fondā Otkritia. Bet tagad trīs vienādās daļās centās sadalīt turpat 190 miljonus dolāru, ko no agrākās darba vietas bija izkrāpuši.

Kā atceras Šveices baņķieri – pat viņiem šādi skaidras naudas darījumi radīja šokējošu pārsteigumu. Tāpēc sekoja zvans policijai un jau pēc pāris nedēļām divi no trijotnes bija aiz restēm. Trešais – Ruslans Pinaevs joprojām turpina slapstīties un viņu meklē gan Krievijas, gan britu dienesti. Šādi filmas cienīgi notikumi risinājušies pirms diviem gadiem Šveicē un plaši aprakstīti Krievijas presē.

Lai no kopumā 19 personām un firmām piedzītu zaudējumus, OTKRITIE veiklos zēnus un meitenes iesūdzējis - Anglijas augstākajā tiesā. Te skatīja lietu par Džuliana Asanža izdošanu Zviedrijai un arī skandalozo Lemberga lietu.

Kā notikušos darījumus restaurē Krievijas biznesa prese tad krāpniecības shēma bija šāda – trijotne no kādas Bulgārijas brokera firmas pirkusi Argentīnas valsts parādzīmes. Darījumos figurējušas daudz dažādas valūtas un fonda darbiniekiem Londonā esot izdevies apmānīt datorsistēmu, norādot nepareizu ASV dolāra un Argentinas peso attiecību. Darījumu apjomi bijuši tik milzīgi, ka solīja nodrošinātas vecumdienas visiem tajos iesaistītajiem.

Un šeit parādās aizdomīgo drījumu saistība ar Latviju. Kā raksta Krievijas prese – atslēgas darījumi notikuši tieši caur Vladimiram Antonovam piederošajām bankām Latvijā un Lietuvā. Bet kā noprotams no lietas materiāliem Londonas augstākajā tiesā, pārskaitījumos izmantoti konti arī Rietumu bankā un Norvik bankā.

Sākumā veikti kontroldarījumi ar nelielām summām, lai pārbaudītu shēmas drošumu un Maskavas priekšniecība modrību. Nelielu daudzumu obligāciju par paaugstinātu cenu no brokeriem nopirka SNORAS banka. Darījums notiek, izmantojot kontus NORVIK bankā. Viss izdevās. Pēc nedēļas caur kontiem vairākos maksājumos sāka plūst miljoni.

Tā par 53 miljonus vērtiem Argentīnas vērtspapīriem Otkritie samaksā 3 reizes vairāk – 213 miljonus dolāru. Kā uzskata fonds - 160 miljonus pievākuši krāpnieki.

Otkritie nolīgtie izmeklētāji uzskata, ka nozagtā nauda ceļojusi pa dažādu banku kontiem līdz nobāzējusies Bahamās reģistrēta uzņēmuma Gemini Investment Fund kontā, kas atradās Latvijas Krājbankā. Tālāk tā skaitīta uz kontiem visā pasaulē (saistītie uzņēmumi - Gemini Investment Fund; DIVA Consulting; Taurus Asset Management Fund; Gemini Advisors; Plazmexon Investments; Lion Investment Fund).

Īsi pirms arestiem sajutuši, ka briest nepatikšanas, trijotne centusies strauji naudu tērēt. Tā 3 miljonus izdeva eksluzīvā juvilieru veikalā (CHATILA) iepērkot dārglietas. Pirkti eksluzīvi īpašumi Londonā, Šveicē un Itālijā. Shēmas radītāji paplašināja arī  savu sporta auto kolekciju ar antīkiem Ferrari, Jaguar, Aston Martin un Mercedes.

Viena no trijotnes – Ruslana Pinajeva sieva ir Latvijas pilsone Marija Kovarska. Viņa gan kopš pagājušā gada Latvijā vairs nedzīvojot, bet īpašumi viņai te palikuši.

Tāpēc arī uz tiesu Latvijā sūtīts pieprasījums uzlikt arestu dzīvoklim šajā mājā Rīgas centrā gan arī vērtslietām, kas tajā atrodas. Kovarskas advokāts Latvijā gan jebkādu savas klientes saistību ar Otkritie rosināto izmeklēšanu noliedz.

Aldis Gobzems, Marijas Kovarskas advokāts stāsta: "Mana kliente lietā piesaistīta tikai viena formāla iemesla dēļ. Un tas iemesls ir tāds, ka viņa ir sieva vienam no atbildētājiem Londonas tiesā. Un tikai tāpēc, lai mēģinātu iesaldēt dažus aktīvus."

Kādā no liecībām Londonā samērā neskaidri parādās ziņas, ka kādā darījumā starp Pinajevu un kādu misteru Petrovu veikts maksājums ar nolūku atvieglot privatizācijas procesu Rīgas pašvaldībā. Precīzas summas nav minētas. No kāda juveliera Latvijā iegādāts 128 tūkstošus dorāru vērts pulkstenis. Un šis pulkstenis, kā minēts Londonas tiesas materiālos nodots tālāk misteram Petrovam. Lietā figurē arī kāds misters Slobins no Rīgas brīvostas, plašāk nepaskaidrojot ne viņa ne Petrova sasitību ar darboņiem no Otkritie. Nav arī noprotams, vai šis pulkstenis tālāk nodots kādam pašvaldībā vai brīvostā. Žurnālisti to vēlējušies jautāt brīvostas valdes priekšsēdētājam Andrim Amerikam. Ceturtdien tika apsolīta intervija piektdienā. Bet dienu vēlāk Amerikam laiks skaidrojumiem par pulksteni vairs neatradās.

OTKRITIE vārds jau iepriekš saistīts ar vairākiem iecerētiem, bet nenotikušiem darījumiem Latvijā. Pirms diviem gadiem fonds gribēja Latvijā pirkt GE Money banku. Tomer FKTK darījumu nobremzēja. Lai arī publiski šo gadījumu neviena no pusēm nekomentēja, neoficiāli zināms - iebildumi bijuši pret neskaidro OTKRITIE īpašnieku struktūru. Fonds izrādījis pastiprinātu interesi arī par Citadeles banku.

Pagājušajā pavasarī iesniedza sanācijas plānu Krājbankai. Fonds noliedza, ka banku glābj, lai palīdzētu Antonoviem. Tomēr vienlaikus ar šiem notikumiem Rīgā ieradās bijušā Krājbankas īpašnieka Vladimira Antonova tēvs Aleksandrs, kurš slēpās Londonā un mudināja Latvijas atbildīgos ļauties Otkritie piedāvājumam.

Aleksandrs Antonovs, bijušais Latvijas krājbankas padomes priekšsēdētāja vietnieks: "Mēs piedāvājām sanācijas plānu, tas ir pilnīgi reāls. Es esmu pārliecināts, ka, ja to pieņems, tad valsts tikai iegūs ekonomiski."

Ne Latvijas policijai, prokuratūrai un banku uzraugam – Finanšu un kapitāla uzraudzības komisijai, nav ziņu, ka Latvijā saistībā ar iespējamo krāpniecību fondā OTKRITIE notiktu kāda veida izmeklēšanas darbības. Komentārus nesniedza arī Krājbankas administrators KPMG, kas iepriekš saņēma fonda piedāvājumu glābt Antonova banku.
FKTK vien solīja - ja ziņas par OTKRITIE lietā iesaistītajām Latvijas komercbankām parādīsies publiski, tad komisija varētu rosināt šajās bankās pārbaudi. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas