Par spīti valstij
SKDS veikto pētījumu dati rāda, ka šogad 11% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju ir pirkuši kontrabandas tabaku, 5% pirkuši kontrabandas degvielu, bet 4% – kontrabandas alkoholu. Savukārt 2013. gadā kontrabandas degvielu un kontrabandas alkoholu bija iegādājušies 15% iedzīvotāju, bet 27% aptaujāto iedzīvotāju 2013. gadā bija atzinuši, ka pirkuši kontrabandas tabaku. Kaktiņš arī norādīja – ja vidējais kontrabandas tabakas pircēju skaits Latvijā ir 11%, tad Latgalē kontrabandas tabakas iegādi apstiprinājuši pat 16% iedzīvotāju, bet kontrabandas degvielu – 8%.
SKDS šā gada maijā veiktais pētījums liecina, ka sabiedrības attieksme kopumā mainās un tā arvien mazāk atbalsta kontrabandas preču iegādi. Turpina pieaugt to respondentu īpatsvars, kuri uzskata, ka kontrabandas preču tirdzniecība ir nosodāma. 2013. gadā 42% uzskatīja, ka kontrabandas preču tirdzniecība ir kopumā nosodāma, 2015. gadā tā domāja jau 55%, bet 2019. gadā – jau 61% no visiem aptaujātajiem iedzīvotājiem. Tomēr joprojām saglabājas augsts to respondentu īpatsvars, kas uzskata, ka kontrabandas preču iegāde nemaz (6%) vai drīzāk nav nosodāma (20%).
No tiem respondentiem, kuri pēdējā gada laikā ir iegādājušies kontrabandas preces, 93% atzinuši, ka to dara tāpēc, ka kontrabandas preces ievērojami lētākas nekā legālās, 18% pauduši, ka tās ir tikpat kvalitatīvas kā legālās, 9% – ka kontrabandas preces ir vieglāk pieejamas, savukārt 8% aptaujāto norādījuši, ka kontrabandas preces pērk, lai iespītētu valstij un tā nesaņemtu nodokļos viņu naudu.
Organizētā noziedzība
Biedrības Business Against Shadow Economy loceklis Juris Stinka forumā atgādināja, ka teju ikviens zina, kur Rīgas Centrāltirgū var nopirkt nelegālās cigaretes, jo pirms pāris gadiem tika radīts monopols un ekskluzīva vieta cigarešu nelegālajai tirdzniecībai, aizliedzot legālo cigarešu tirdzniecību šajā tirgū.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 20. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!