Cerību spārnu un veikala Visi var! vadītāja Eva Viļķina stāsta, ka viens no galvenajiem darbības virzieniem ir darba integrācija, apmācot jauniešus dažādiem amatiem un nodrošinot darba vietas.
"Mums ir izveidotas vairākas darbnīcas, piemēram, aušanas, šūšanas, kurās kopīgi ar jauniešiem apgūstam dažādus amatus," norāda Viļķina un piebilst, ka veikals tika atvērts ar mērķi parādīt sabiedrībai, ka cilvēki ar invaliditāti var strādāt tikpat rūpīgi un kvalitatīvi kā jebkurš cits cilvēks un var realizēt izstrādājumus.
"Mūsu darbības princips balstās uz to, ka visiem izstrādājumiem ir jābūt ne tikai skaistiem, bet arī tādiem, lai cilvēki vēlētos tos iegādāties kvalitātes dēļ, nevis žēluma vadīti," piebilst Viļķina.
Nesen veikals pārvācies uz jaunām telpām, kas saņemtas bezatlīdzības lietošanā no Siguldas novada pašvaldības. Jaunajās telpās bez veikala arī paredzēts iekārtot vairākas darbnīcas. Par organizācijas darbību un Viļķinu Diena jau stāstīja šī gada sākumā – Cerību spārnu darbinieki savu priekšnieci izvirzīja Latvijas lepnuma 2018 balvai.
Citi ņem piemēru
Cerību spārnu vadītāja stāsta, ka biedrībai ir vairāki ārvalstu sadarbības partneri, no kuriem vairākums cenšas sekot viņu labās prakses piemēram.
"Nesen pie mums pieredzes apmaiņā ciemojās sadarbības partneri no Baltkrievijas, un rudenī mēs dosimies pie viņiem, lai varētu paskatīties, kāda ir viņu pieredze ar cilvēku ar īpašām vajadzībām nodarbinātību, un smelties idejas no viņu darbnīcām," skaidro Viļķina un piebilst, ka ir bijuši pārstāvji arī no citām Eiropas valstīm, tajā skaitā Skandināvijas.
Viņa uzsver, ka Latvijā sociālā uzņēmējdarbība pagaidām ir sveša sfēra un tā palēnām sāk veidoties. "Eiropā daudzi uzņēmumi piedomā pie tā, kādu funkciju viņi var deleģēt izpildīt sociālajiem uzņēmumiem. Proti, uzņēmums nevis vienkārši ziedo naudu, bet piedāvā veikt kaut kādu darbību, par kuru samaksā. Jau vairāk nekā gadu sadarbojamies ar uzņēmumu SIA AGA, kuram palīdzam sagatavot gāzes pievadiem paredzētos korķus, par kuriem saņemam samaksu," stāsta Viļķina un piebilst, ka līdzīga veida sadarbība biedrībai ir arī ar uzņēmumu SIA Lauro, kas ražo gaisa atsvaidzinātājus.
Katram savs amats
Lai saprastu, kādā virzienā labāk būtu strādāt ar jauniešiem un pieaugušajiem, viņu potenciāls tiek izzināts individuālās nodarbībās.
"Katra terapija dod papildu redzējumu cilvēka spējām. Divas reizes gadā katrs terapeits un darbnīcu vadītājs sagatavo savu redzējumu par pusgada dinamiku, proti, vai ir kādas izmaiņas, vai nav noticis regress, kam vajadzētu pievērst uzmanību. Pēc tam šis apkopojums tiek pārrunāts ar klienta ģimeni vai arī, ja jaunietim vai pieaugušajam nav ģimenes, speciālistu ieteikumi tiek pārrunāti ar viņu pašu," stāsta Viļķina. Daži darbnīcās tapušie izstrādājumi aizceļo uz ārzemēm – tālākā vieta, uz kurieni aizceļojis zīda lakats, ir ASV Kalifornijas štats. Gatavā produkcija tiek reklamēta veikala Facebook lapā, kā arī pašlaik norit darbs pie interneta veikala izveides, lai ražotos izstrādājumus varētu ne tikai apskatīt, bet arī pasūtīt.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 16. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!