Starptautiskās Migrācijas organizācijas Rīgas biroja vadītājs demogrāfs Ilmārs Mežs norādīja, ka, runājot par demogrāfiju, uzsveram tieši mazo iedzīvotāju skaitu valstī, bet pats par sevi šis rādītājs nav būtisks. Svarīgāk, kāda ir iedzīvotāju struktūra un kādas problēmas tas atklāj. Latvijā jau šobrīd ir liels veco ļaužu īpatsvars, un, "ja runājam par ekonomiku nevis pēc diviem vai trim gadiem, bet pēc desmit, divdesmit vai trīsdesmit, būs ļoti grūti [iztikt] ar tiem iekšējiem resursiem, kas mums ir, proti, jauno paaudzi," teica demogrāfs. Viņš norādīja, ka šobrīd valstī ir aptuveni divi strādājošie uz vienu pensionāru, bet līdz 2040. gadam rādītājs varētu izlīdzināties – viens strādājošais uz vienu pensionāru. Ik gadu vecuma dēļ no darba tirgus aizies aptuveni par desmit tūkstošiem vairāk cilvēku, nekā tajā iesaistīsies. "Iedomāsimies tikai par pensiju jautājumu," viņš komentēja.
Eksperts arī stāstīja, ka īpaši negatīvi situāciju ietekmējusi emigrācija. Ja no valsts kopumā izbraukuši aptuveni 10%–15% iedzīvotāju, tad 20–35 gadu vecuma grupā rādītājs sasniedz apmēram 30%. To vērtējot, viņš izteicās lakoniski: "Tā ir bumba ar laika degli."
Līdz ar to potenciālo māmiņu skaits tik ļoti kritīsies, ka pat tad, ja viņām vidēji būs divi bērni, jaundzimušo bērnu skaits tāpat samazināsies. Mežs uzskata, ka ir naivi cerēt, ka pašreizējie pusaudži spēs atrisināt ielaistās demogrāfijas problēmas un ka problēmai ir tikai divi iespējamie risinājumi. Pirmais, viņš ironizēja, ir pensijas vecumu celt līdz simt gadu vecumam. Otrs savukārt ir imigrācija. "Protams, mums ir cerības uz aizbraukušo latviešu atgriešanos, bet es uzsveru – tās ir cerības," demogrāfs piebilda.
Jau šobrīd Latvijā ik gadu iebrauc apmēram pieci tūkstoši cilvēku, kurus ikdienā šeit pat neievērojam, atzīmēja I. Mežs. Latvijas Universitātes profesors Mihails Hazans gan precizēja, ka daļa no viņiem nav ārzemnieki, bet reemigranti (plašāk par Hazana pētījumu par reemigrāciju lasiet šīsnedēļas žurnālā Sestdiena). Domnīcas Providus pētniece Agnese Lāce minēja, ka Latvijā būtu iespējams uzņemt desmit tūkstošus cilvēku gadā. Skaits ļautu pienācīgi reaģēt gan izglītības, gan veselības, gan sociālās aprūpes sistēmai.
Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 27. aprīļa laikrakstā Diena!
MM
ta nu gan
Margarēta