Eiropas Savienība (ES) atvēra savu vienoto tirgu Ukrainas pārtikas produkcijai kā atbalstu kara situācijā. Saskaroties ar graudu cenu izaicinājumiem, Centrāleiropas valstis (Polija, Ungārija, Slovākija, Bulgārija un Rumānija) vienpusēji uz noteiktu laiku ierobežojušas Ukrainas graudu un arī citu pārtikas produktu importu vai tranzītu. Savukārt Eiropas Komisija kopā ar valstīm meklē risinājumus šai situācijai, ieviešot papildu finanšu atbalstu un citus pasākumus, lai saasinājumu noregulētu.
Vienlaikus zemā graudu cena ietekmē lauksaimniekus arī citās valstīs, tai skaitā Latvijā. Zemkopības ministrijā Dienai atzina, ka pilnībā aizliegt Ukrainas graudu un citu pārtikas produktu importu no Ukrainas, lai aizsargātu savas vietējās lauksaimniecības nozares, ir galēja rīcība. Tikmēr Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis norāda – tā kā ES atvēra savu tirgu, vajadzētu būt arī konkrētiem mehānismiem, kā ES pierobežas valstīm, tai skaitā Latvijai, kuru būtiski ietekmē Ukrainas produktu imports, risināt šo problēmu vienoti. Tā, piemēram, varētu būt cenas kompensācija vai kāds cits mehānisms, lai nenobeigtu mūsu pašu lauksaimniekus. "Mēs negribētu šo jautājumu risināt atsevišķi, individuāli, tai jābūt kopējai Eiropas izpratnei un risinājumam. Visiem ir jāatbalsta Ukraina solidāri," uzskata G. Gūtmanis.
Nerīkosies tāpat
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 25. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!