Notiek, kā prognozēts
Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža Dienai atzīst, ka interese par digitalizēto kartotēku ir apmēram tāda, kā plānots. Tā ir nedaudz lielāka nekā par arhīva projektu Raduraksti, kurā publicēti dažādos reģistros atrodamie dzimšanas, laulību un miršanas dati. Sprūdža uzsver, ka arhīvs drīkst publiskot tikai tās kartotēkas, ko paredz likums, jo citādi cilvēki varētu vērsties tiesā par goda un cieņas aizskaršanu. Šobrīd arhīva speciālisti kartotēkas salīdzina un pēc dažām dienām varēs pateikt, vai ir tādi cilvēki, kuri ir papildu kartotēkā, bet nav jau publicētajās. Iepriekš izskanējis, ka publicētajās kartotēkās nav atrodami tādu cilvēku vārdi, kuri paši ir atzinušies sadarbībā ar VDK.
Maijā ik pa divām nedēļām digitāli pieejamo VDK dokumentu klāsts tiks papildināts, bet ne ar tiem datiem, par kuriem tagad izraisījusies diskusija.
Runa ir par likumā minētajiem materiāliem, ieskaitot operatīvās lietas, dokumentus par VDK un Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas (LKP CK), kā arī komjaunatnes organizācijas sadarbību, arī LKP CK nomenklatūrā ietilpstošo VDK un tās priekšteču darbinieku personas lietas un personas dokumentus.
Pieci vēlas spriedumu
Tūlīt pēc kartotēku publicēšanas vairāki sabiedrībā pazīstami cilvēki apgalvoja, ka vērsīsies prokuratūrā un pierādīs savu nevainīgumu tiesā. Prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska Dienai norādīja, ka līdz šim saņemti pieci pieteikumi, viena lieta jau nodota tiesai.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 22. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
bet
Lasita
Vecsčekists