10% par aizdomīgiem miljoniem
Brīvprātīgais akciju atpirkšanas piedāvājums ir rīcība, kurai nepieciešama FKTK atļauja konkrētai personai iegādāties biržā noteiktu skaitu akciju par skaidri fiksētu cenu. Atļauja nepieciešama, lai akcionāriem būtu drošība, ka akciju pirkums patiešām notiks, nauda tiks saņemta un likumu prasības attiecībā uz piedāvājuma izteicēju ir ievērotas. Mūsdienu apstākļos FKTK izsniegtā atļauja nozīmē, ka darījums ir kristāltīrs, bez šaubu ēnas un tajā nav manipulāciju ar uzņēmuma iekšējo informāciju, par ko, piemēram, pagājušajā gadā sāka kriminālprocesu saistībā ar Swedbank.
Būtiski, ka Pharma Invest iecerētais akciju atpirkšanas darījums ir par ļoti iespaidīgu summu pretstatā publiski pieejamai informācijai par uzņēmuma finanšu situāciju. Proti, Pharma Invest pozitīva FKTK lēmuma gadījumā iecerējis iegādāties precīzi 1 408 508 jeb 10% Olainfarm akciju, par katru no tām solot samaksāt 6,7 eiro. Kopumā šādam darījumam Pharma Invest būtu jāiztērē 9 437 006,6 eiro – tātad teju 10 miljonu eiro.
Lai gan šāda veida akciju pirkšanas piedāvājums pēc būtības varētu šķist pavisam ikdienišķs nopietnu investoru biznesa process, aizdomīgu šo iecerēto darījumu rada virkne faktu un dažādu ar darījumu un tā veicējiem saistītu personu izgaismošanās.
Pirmā dīvainība ir Pharma Invest līdzšinējā biznesa vēsture, patiesībā – sekmīga biznesa vēstures trūkums.
Uzņēmums ir dibināts tālajā 2000. gadā, tam vairākas reizes mainīts nosaukums, un tā apmaksātais kapitāls patlaban ir tikai 2840 eiro. Arī uzņēmuma finanšu rādītāji nebūt nerada spēcīga investora jeb biznesa haizivs tēlu. Vēl tikai pagājušajā gadā Pharma Invest apgrozījums bijis ''pa nullēm'', turklāt bijuši arī zaudējumi. Savukārt uzņēmuma nomaksāto nodokļu apjoms laikā no 2015. līdz pat 2019. gadam ļauj diezgan droši pieļaut, ka visus šos gadus uzņēmums nav veicis nekādu saimniecisko darbību. Tas dod pamatu secināt, ka uzņēmuma kabatās svilpo vējš un no saviem līdzekļiem, visticamāk, tas nav spējīgs nopirkt pat simt Olainfarm akciju.
Turklāt reģistru dati rāda, ka 2016. gadā Pharma Invest ir izslēgts no Valsts ieņēmumu dienesta PVN maksātāju reģistra.
Līdz ar to īsti nav saprotams, no kurienes šādam uzņēmumam pēkšņi var uzrasties 10 miljonu eiro nopietna darījuma veikšanai.
Reģistru dati gan atkal rāda, ka pēkšņi šogad 15. maijā, tātad jau pēc dokumentu iesniegšanas FKTK, Pharma Invest ir reģistrētas divas ķīlas, kuras Čehijā reģistrētam uzņēmumam Teton a.s. devis gan 90% Pharma Invest kapitāla daļu īpašnieks Reinis Martinsons, gan otrs uzņēmuma īpašnieks SIA Prudentia Private Equity Partners, kura īpašnieks un patiesais labuma guvējs ir Kārlis Krastiņš, kurš ir arī a/s Prudentia partneris, kā arī a/s Olainfarm padomes loceklis. Iespējams, šīs ķīlas ir reģistrētas, lai iegūtu Olainfarm akciju iegādei nepieciešamos gandrīz 10 miljonus eiro, taču tādā gadījumā atklāts ir jautājums, kas ir ķīla un vai par to nekļūs Olainfarm akcijas, ja Pharma Invest tiks dota zaļā gaisma to iegādei. Tas savukārt rosina uzdot jautājumu, kurš būs patiesais akciju īpašnieks pēc to iespējamās iegādes minētajā darījumā – Reinis Martinsons, Kārlis Krastiņš vai Čehijas uzņēmums Teton, kura akcionārs ir Tomašs Kresks, kurš savukārt līdz 2017. gadam bija lielākais uzņēmuma Škoda Transportation akcionārs. Kā zināms, Škoda Transportation ir iesaistīts SIA Rīgas satiksme kriminālprocesā par iespējamo korupciju darījumā ar Škoda Transportation par tramvaju piegādi Rīgas pilsētai.
Un šeit ir būtisks jautājums – vai rīdzinieku par tramvajiem un trolejbusiem samaksātā nauda tagad tiek izmantota Olainfarm iegādei caur Prudentia?
Kurš ir patiesais pircējs?
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 5. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
muflis
OLF