Tagad smaidīgais puisis tumšiem matiem un acīm, ģērbies rūtainā kreklā, pelēkās treniņbiksēs un sporta kurpēs, ver Valsts probācijas dienesta (VPD) durvis. Pirms dažiem gadiem viņa vecāki izšķīrās, tēvs daudz dzēris. Rihards sācis kavēt skolu, lietojis alkoholu kopā ar gadu jaunāko brāli, atradis «nepareizos» draugus. Reiz jaunieši bez atļaujas paņēmuši svešu mašīnu un to sadauzījuši. Rihardam piesprieda divus, brālim - pusotru gadu nosacīti. Brāļus tas nav apturējis. «Kad aptrūkās alkohols, zagām to veikalos. Arī lietas, ko varēja pārdot, piemēram, makšķerēšanas piederumus,» Rihards stāsta. Kāda alkohola pudele izrādījusies liktenīga - puišus pieķēra un, sasummējot pārkāpumus, piesprieda Rihardam divus gadus cietumā. Viņa brālis devās uz Cēsu koloniju nepilngadīgajiem.
Rihards ir viens no 122 VPD klientiem, kas šogad nosacīti atbrīvoti no cietuma pirms termiņa. Pusgadu viņu uzraudzīs dienesta darbinieki, palīdzot iekļauties sabiedrībā. Savukārt, ja puisis nebrīvē būtu pavadījis pilnu soda termiņu, valsts atbalsts viņam vairs nepienāktos. Tas pats liktenis gaida 140 ieslodzītos, kas aprīlī un maijā izlaisti no cietumiem pēc tam, kad 1. aprīlī spēkā stājušies apjomīgi grozījumi Krimināllikumā. Speciālisti brīdina: palikuši bez palīdzības, tie var pastrādāt jaunus noziegumus.
Cietums nelietderīgs
Ar jaunajiem grozījumiem ievērojami mīkstināti sodi par mantiskiem noziegumiem (zādzības un laupīšanas), savukārt par vairākiem smagiem noziegumiem tagad sodīs bargāk, piemēram, jau pie pirmās slepkavības var piespriest mūža ieslodzījumu. Piemēros arī kombinētos sodus, piemēram, nosacītu brīvības atņemšanu kopā ar piespiedu darbu. Jaunās politikas pamatā ir taisnīgums un resocializācija. Tieslietu ministra padomniece Ilona Kronberga uzsver: tiesai jāskatās ne vien uz likuma pantu, bet arī jāvērtē noziedznieka riski un vajadzības. Piemēram, ja vīrieti ar astoņu klašu izglītību tiesā par zagšanu, viņam ir jāpabeidz pamatskola, jāiesaistās resocializācijas programmā un jāārstējas no atkarībām. Ja viņš nav bīstams sabiedrībai, reāls cietumsods nav vajadzīgs.