Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Svētdiena, 24. novembris
Velta, Velda

Točs: airBaltic ir nepieciešams privāts stratēģiskais investors

Apstājās Ungārijas nacionālās aviokompānijas Malev dzinēji. Šogad 3. februārī pulksten 18 pēc gandrīz 66 gadu nepārtraukta darba Malev lidmašīnas pārstāja lidot. Ungārijas valdība bija uzsākusi Malev glābšanu, taču to nepieļāva Eiropas Savienība.

Janvārī Eiropas Komisija pieprasīja Malev atdot 343,5 miljonus eiro, ko Ungārijas valdība ieguldīja nacionālajā aviokompānijā 2007. un 2010. gadā. Eiropas Komisija Ungārijas valdības mēginājumus glābt bankrota priekšā stāvošo nacionālo aviokompāniju nosauca par nelikumīgiem, kas ierobežojot brīvo konkurenci. Un Malev vairs nav.

Kāpēc mums ir svarīgs šis skumjais stāsts? Malev iepriekš vadīja airBaltic izpilddirektors Martins Gauss. Nesen man bija saruna ar viņu, un būtiska Martina Gausa atziņa ir, ka airBaltic attīstību šodien visvairāk apgrūtina privātā investora trūkums, jo valsts kā akcionāra ieguldījumu attīstībā ES var uzskatīt par neatļautu atbalstu gluži kā Malev gadījumā.

Savukārt aizvakar preses konferencē Farnboro lidostā Lielbritānijā Martins Gauss skaļi paziņoja, ka airBaltic ir izvēlējusies jaunās lidmašīnas. Tās iegādāsies no Kanādas lidmašīnu ražotāja Bombardier. Pirmā lidmašīna tiks piegādāta 2015. gadā, bet līdz 2017. gadam tiks piegādātas desmit lidmašīnas, kuru ražotāja cena ir 1,57 miljardi ASV dolāru jeb 863,5 miljoni latu. Darījums būs konfidenciāls, bet airBaltic valdes loceklis Vitolds Jakovļevs biznesa portālam Nozare.lv ir atzinis, ka darījuma summa būs mazāka.

Taču tā tik un tā būs liela. Pašlaik airBaltic strādā ar zaudējumiem, kas pērn bija aptuveni 80 miljonu latu lieli, šogad tiks samazināti uz tuvu 40 miljoniem latu, bet pēc Martina Gausa plāna 2015. gadā airBaltic varētu strādāt bez zaudējumiem un pat ar peļņu. Un tomēr lidmašīnu iegādes apjoms ir pārāk liels, lai nerastos loģisks jautājums - kas to finansēs un kurš par to maksās?

Tiek ziņots, ka sākotnēji airBaltic darījumu finansēs pati, bet varētu tikt iesaistīts banku vai līzinga kompāniju finansējums. Un kā gan savādāk tas var notikt? Tas nozīmē, ka valstij piederošā nacionālā aviokompānija uzņemsies milzīgas saistības.

Kas notiek, ja, nedod Dievs, airBaltic kļūst maksātnespējīga? Valstij kā akcionāram ir jāatbild par tai piederošās kapitālsabiedrības saistībām. Tātad ieguldīt attīstībā valsts kā akcionārs pēc ES principiem nedrīkst, bet maksāt par saistībām, kas radušās pret bankām, ne tikai drīkst, bet tai būtu pienākums to darīt.

Mēs varam ilgi diskutēt par šo «Eiropas projekta» aspektu, tomēr ir skaidrs, ka airBaltic ir nepieciešams privāts stratēģiskais investors - gan no attīstības viedokļa, gan no tā viedokļa, ka valsts budžetam, respektīvi, visai sabiedrībai, nav jāuzņemas kompāniju biznesa riski.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vai Latvijai nepieciešami ārzemju studenti?

Latvijas universitātes, tāpat kā augstākās izglītības iestādes visā pasaulē, aktīvi strādā, lai piesaistītu ārvalstu studentus. Kādi ir galvenie iemesli, kāpēc augstskolas ir ieinteresētas ārva...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē