Viņš uzskata, ka, ņemot vērā kontekstu, ST pieņēmusi adekvātu lēmumu, apliecinot, ka Latvijā ir neitrāla tiesa. "Jebkurā demokrātiskā valstī, kurā ir konstitucionāla tiesa, politiķi mēģina realizēt savus mērķus ar Satversmes tiesas rokām. Šis bija klasisks gadījums. Satversmes tiesa parādīja, ka negrib būt tā izmantota," sacīja Ījabs. Pēc eksperta domām, "politiskās izmaksas" būtu daudz augstākas, ja referendums būtu apturēts.
Vienlaikus viņš uzsvēra, ka tagad Latvija piedzīvos ļoti nepatīkamu mēnesi, gaidot "derdzīgo referendumu", taču pēc tam būs miers. "Ja referendums būtu apturēts, negatīvā rezonanse ilgtu krietni ilgāk," piebilda Ījabs.
Eksperts nedomā, ka līdz referendumam sabiedrībā varētu izcelties kādi savstarpēji konflikti, jo šis jautājums ikdienas dzīvē nav prioritārs. "Cilvēki drīzāk domā, kā savilkt kopā galus, kā atdot kredītus, kā nepazaudēt darbu un kā nopelnīt algu," klāstīja eksperts un norādīja, ka iedzīvotāji ir spējīgi sevi turēt noteiktos rāmjos.
Savukārt no politiķiem var sagaidīt "profesionālu aizrautību, lai parādītu, cik liels viens otrs ir krievu vai latviešu draugs". "Tagad var nodarboties ar ekshibicionismu," pastāstīja Ījabs.
Jau vēstīts, ka Satversmes tiesa piektdien nolēma neapturēt referendumu par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai, kas notiks 18.februārī. ST tiesnešu kolēģija arī nolēmusi ierosināt lietu par tautas nobalsošanas likuma atbilstību Satversmei, bet pārējā Saeimas deputātu pieteikuma daļā lietu neierosināt.