Viņa skaidro, ka patlaban ēdināšanas sektorā esošajiem uzņēmumiem tiek piemērota 21% likme, taču, pēc asociācijas ieskatiem, kā arī ņemot vērā starptautisko praksi, ēdinātājiem varētu piemērot PVN samazināto likmi 12%, kā tas ir, piemēram, viesnīcu sektoram.
Tiesa, Graikstei nav aplēses par ēnu ekonomikā esošo ēdinātāju apmēru. Taču viņa uzsvēra, ka samazinātā PVN likme varētu būt veicinošs faktors iznākšanai no ēnu ekonomikas. "Starptautiskā prakse liecina, ka pēc pavisam neilga laika, kad tikusi samazināta PVN likme, pieaug ēdināšanas uzņēmumu apgrozījums."
Jautāta par situāciju ar Gan Bei restorānu nelikumībām, Graikste atzina, ka asociācijai tā ir nepatīkama informācija, jo asociācija līdz šim ir pielikusi pūles, lai rosinātu piemērot samazināto PVN likmi sabiedriskās ēdināšanas sektoram.
"Notikušais ar Gan Bei apbēdina asociāciju, jo līdz šim esam pūlējušies panākt samazinātās PVN likmes piemērošanu ēdināšanas sektoram. Bet, ņemot vērā notikušo ar Gan Bei, šķiet, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) iecere apturēt uzņēmuma darbību ir pareizs risinājums. Taču nevaram būt droši, ka Gan Bei restorāni netiks pārreģistrēti uz kādu citu uzņēmumu, kas jau varētu būt dibināts," skaidroja Graikste.
Kā ziņots, tā kā restorānos Gan Bei joprojām tiek turpinātas krāpnieciskas darbības ar kases aparātiem, VID patlaban izskata iespēju slēgt vai nu kādu šī uzņēmuma struktūrvienību, vai apturēt visu uzņēmuma darbību, ceturtdien žurnālistiem sacīja VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone.