Vērtējot tautas skaitīšanas rezultātus, kas liecina, ka desmit gadu laikā Latvijas iedzīvotāju skaits samazinājies par 13%, Baštiks atzina, ka tas nav pārsteigums.
Vērojot patlaban notiekošo demogrāfijas jomā, pārņem izmisums, dusmas, bezcerība un visam gribas atmest ar roku, sacīja eksministrs. "Tā situācija ir pietiekami traģiska," sacīja Baštiks.
Viņš uzsvēra, ka Latvijā patlaban tiek risinātas dažādas pseidoproblēmas, bet patiešām nozīmīgām lietām netiek pievērsta uzmanība. Kā pseidoproblēmas Baštiks minēja strīdus par dažādu amatpersonu - tiesībsarga, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāja - iecelšanu, kā arī notiekošo ap valodas jautājumu, lai arī latviešu un krievu valodas šeit ir sadzīvojušas gadsimtiem.
"Tās visas ir tikai mazas problēmiņas, kas galīgi nav svarīgas mūsu latviešu tautas pastāvēšanai," sacīja Baštiks.
Kā norādīja bijušais ministrs, "mums ir mazākā dzimstība, kāda jebkad bijusi", tai pašā laikā ir milzīgs izbraukušo skaits.
Baštiks atcerējās savu ministrēšanas laiku, norādot, ka 2005.gadā ieviestie pasākumi ģimeņu atbalstam deva pozitīvus rezultātus, līdz 2008.gadā šī sistēma tika "sabojāta". Savukārt Igaunija cauri krīzei izgāja, neaiztiekot ģimeņu politikai atvēlēto finansējumu un tagad viņiem ir vērojamas pozitīvas demogrāfiskās tendences.
Runājot par pasākumiem demogrāfiskās situācijas uzlabošanai, Baštiks akcentēja, ka, pirmkārt, jānosaka kāds atbildīgais ministrs vai iestāde, kas risinātu šīs lietas. Pēc tam būtu jārada daudz labvēlīgāka attieksme pret ģimenēm, piemēram, dodot būtiskas nodokļu atlaides par katru bērnu. Ģimenes ar trim bērniem varētu nemaksāt nodokļus, rosināja eksministrs, piebilstot, ka šie bērni nākotnē 40-50 gadus uzturēs valsts ekonomiku.
Baštiks pozitīvi novērtēja veselības ministrs Ingrīdas Circenes (V) iecerēto atbalstu neauglīgajām ģimenēm, tomēr norādīja, ka desmitiem reižu lielāks efekts būtu, ja tiktu sniegts atbalsts tām sievietēm, kuras iecerējušas veikt abortu.
Eksministrs norādīja, ka abortu aizliegums būtu pārāk radikāls risinājums, bet jāmeklē veidi, kā pārliecināt šīs sievietes tomēr izšķirties laist pasaulē bērnu, piemēram, nodrošināt pabalstus un cita veida atbalstu. Galējā variantā šos bērniņus varētu adoptēt ģimenes, kurās ir auglības problēmas.
Kā ziņots, Latvijas iedzīvotāju skaits 2011.gada 1.martā bija 2 067 887, liecina Centrālās statistikas pārvaldes 2011.gadā veiktās tautas skaitīšanas provizoriskie dati.
Latvijas iedzīvotāju skaits kopš 2000.gada tautas skaitīšanas samazinājies par 13% jeb aptuveni 309 000 cilvēku. Iepriekšējā - 2000.gada - tautas skaitīšanā Latvijā tika reģistrēti 2 377 385 iedzīvotāji.