Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -2 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 24. novembris
Velta, Velda

Brandavs pret Šķēles ģimeni: kurš turpmāk pārvadās pasažierus Rīgā?

Specifiskas prasības jaunajā iepirkumā par mikroautobusu pakalpojumu sniegšanu Rīgā radījušas aizdomas, ka nolikums uzrakstīts pašreizējiem, ar Rīgas domes vadību saistītajiem pārvadātājiem, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums de facto. Taču it kā "savējo" kompānijai nu pretim stājies vēl viens milzis – ekspremjera Andra Šķēles ģimenei pastarpināti piederošs uzņēmums.

Sabiedrisko transportu Rīgā nodrošina pašvaldības uzņēmums Rīgas satiksme. Savukārt mikroautobusos pasažierus piekto gadu pārvadā privāta firma - Rīgas mikroautobusu satiksme. Visos šajos transportlīdzekļos par braucienu var samaksāt ar e-biļeti. To savukārt nodrošina daļēji pašvaldības uzņēmumam piederošā Rīgas karte. Šīs visas juridiskās personas vieno viena, konkrēta fiziska persona – Aleksandrs Brandavs (GKR).

Brandavs ne tikai diriģēja kori Gods kalpot Rīgai kongresā. Viņš ir šīs partijas valdē, dāsns tās ziedotājs un atvaļinājumu pavadījis kopā ar Rīgas vicemēru Andri Ameriku (GKR), ķerot lašus. Gala rezultātā pirms vairākiem gadiem Brandavam pastarpināti piederošais, nule kā dibinātais uzņēmums ieguva arī vairāk nekā 35 miljonus eiro vērtu līgumu. Tā termiņš beigsies vien nākamgad pavasarī. Taču Brandava darba vieta Rīgas satiksme jau pagājušajā gadā izsludināja jaunu iepirkumu.

de facto zināms, ka pērn vasarā nolikumu izņēma vairāki pasažieru pārvadātāji. Viens no tiem publiski runāt nevēlējās. Tomēr raidījumam atklāja, ka, izlasot nolikumu, kļuvis viennozīmīgi skaidrs, ka uzvarēt tajā neizdošoties. Prasības esot bijušas pārāk savādas. Piemēram, darbiniekiem tikusi pieprasīta specifiska izglītība. Tāpat pārvadātājam iepriekšējā gadā bijis jānobrauc 14 miljoni kilometru. Pašreizējais pasažieru pārvadātājs šādu nobraukumu varot nodrošināt, bet citi gan nē.

Visticamāk, arī Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) speciālisti īsti apmierināti ar šo nolikumu nebija. Rīgas satiksmei nācās to  pārrakstīt. Taču arī jaunā versija jau nokļuvusi zem IUB lupas. Šobrīd jāgaida lēmums, kas ļaus iepirkumu turpināt, vai arī Rīgas satiksmei nolikums būs jāraksta trešo reizi. "Jebkurš, kas strādā šajā jomā, var piedalīties. Attiecīgi visi noteikumi ir vienlīdzīgi attiecībā uz visiem pārvadātājiem," taisnojas Rīgas satiksme administratīvo resursu pārvaldības direktore Elīna Epalte–Drulle. Viņasprāt, "konkurence ir ļoti sīva. Mēs uzskatām, ka arī šajā gadījumā šī ir konkurences cīņa pārvadātāju starpā. Tā varbūt nav cīņa par taisnību un nolikumu kā tādu, bet tīri par šo biznesu."

Konkursā piedalās divi uzņēmumi. Līdz ar to cīņu par sīvu nosaukt būtu nedaudz pārspīlēti. Tomēr ietekmes ziņā konkurenti ir gana spēcīgi. Viens no tiem jau iepriekš pieminētais ar Brandavu saistītais uzņēmums. Otrs – apvienība Liepājas autobusu parks un Nordeka. Liepājas autobusu parks pastarpināti pieder ekspremjera Andra Šķēles ģimenei. Savukārt viens no Nordeka akcionāriem ir gāzes kompānijas Itera Latvija vadītājs Juris Savickis.

Gan Rīgas mikroautobusu satiksme, gan Liepājas autobusu parks 2015. gadā apgrozījuši apmēram 10 līdz 11 miljonus eiro. Vairāk Nordeka - 13,6 miljonus eiro.  Atšķiras uzņēmumu peļņa. Nordeka nopelnījusi 200 tūkstošus eiro, Rīgas mikoautobusu satiksme nepilnus 400 tūkstošus eiro, bet Liepājas autobusu parks vairāk nekā pusmiljonu eiro. "Ja šeit būtu brīva konkurence un vienlīdzīgi apstākļi, tad noteikti būtu pieteikušies vēl pārvadātāji. Par to nav ne mazāko šaubu. Ja es līguma projektā izlasu, ka pasūtījuma apjomu var samazināt par 50%, tad, kā saka pie Austrumu kaimiņa, jo bargāki līguma noteikumi, tad kādam tie ir jāpilda, uz kādu tie attiecas, uz kādu nē," uzskata Liepājas autobusu parks valdes priekšsēdētājs Leonīds Krongorns.

Konkurenti, pašreizējie pakalpojuma nodrošinātāji Rīgas mikroautobusu satiksme atsakās komentēt iepirkuma norisi. Tāpat to, vai nolikums uzrakstīts tieši viņiem. Arī Brandavs, sastapts vienā no savām darba vietām, atsakās runāt ar de facto, aizverot durvis. Runīgāks Brandavs nebija arī pirms tam notikušajā telefonsarunā ar de facto. Tajā viņš noliedza, ka viņam šobrīd būtu jebkāda saistība ar Rīgas mikroautobusu satiksmi un tās pastarpināto īpašnieci, Beļģijā reģistrēto firmu B-International. Tajā pašā laikā de facto Beļģijas reģistros noskaidroja, ka 2012. gada decembrī Brandavs atkāpās no šī uzņēmuma vadības. Vietā nāca firma B-Noma. Tās vienīgais īpašnieks ir Brandavs.

Riskus Rīgas satiksmes organizētā konkursa nolikumā saskata Konkurences padome. Neesot pārliecības, ka braukšanas maksa mikroautobusos tiks noteikta atbilstoši konkurences principiem un braucēji saņems izdevīgāko piedāvājumu. "Uzskatām, ka nebūtu pieļaujama tādu vērtēšanas kritēriju noteikšana iepirkumu procedūrā, kas var veicināt iespējamu cenu fiksēšanu starp tirgus dalībniekiem un sekojoši rada arī iespējamu Konkurences likuma (..) pārkāpuma risku," vēstulē Rīgas satiksmei norādījusi KP. Tā šobrīd izmeklē, vai pašreizējā pakalpojumu sniedzēja Rīgas mikroautobusu satiksmes un Rīgas satiksmes starpā nepastāv aizliegta vienošanās, nosakot biļešu cenas Rīgā.

 

 

Top komentāri

smart
s
Bet kāpēc Rīgā nedrīkst būt vairāk mikroautobusu pārvadātāji, lai ir reālā konkurence? Kādā sakarā labējās partijas, Vienotība, Nacionālā Apvienībā un citas pieļauj, ka Rīgā ir tikai viens pārvadātājs? No kādiem ekonomikas likumiem izriet, ka ir jābūt tikai vienam pārvadātājam? Kāpēc labējās partijas samierinās ar šādu Rīgas Domas valdošās koalīcijas noteikto kārtību? Kāpēc labējās partijas neko nedara?
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas