2012.gada decembrī Rīgā reģistrētas 14 194 personas ar 3.invaliditātes grupu. E-talonus ir izņēmuši 2369 trešās grupas redzes un dzirdes invalīdi, no kuriem apmēram 1500 tos aktīvi izmanto, vidēji mēnesī veicot 94 190 validācijas, kas nozīmē, ka viens invalīds mēnesī veic 63 braucienus.
Rīgas domes Labklājības departaments norāda, ka personām ar trešās grupas invaliditāti invaliditātes pensiju piešķir valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā - 45 latus mēnesī. Nodarbināti ir aptuveni 35% no trešās grupas invalīdu skaita. Trešās invaliditātes grupai raksturīgākie invaliditātes iemesli ir arodslimības, nervu sistēmas slimības, endokrīnās un vielmaiņas slimības, ievainojumi un saindēšanās, muskuļu, skeleta un saistaudu slimības, kā arī acu un to palīgorgānu slimības.
Nodrošinot visu 3.grupas invalīdu pārvadāšanu Rīgas satiksmes negūtie ieņēmumi mēnesī veidot 253 200 latu, bet gadā - 3 miljonus latu. Ja atlaides tiktu piešķirtas no šā gada 15.marta, Rīgas domei līdz šā gada beigām tas izmaksātu 2,4 miljonus latu.
Piešķirot arodskolu audzēkņiem tiesības izmantot Rīgas pilsētas sabiedrisko transportu bez maksas, "Rīgas satiksmei" nepieciešamā kompensācija veidos 1,23 miljonus latu gadā. Ja arodskolēniem atlaides tiktu piešķirtas no 1.septembra, pašvaldībai šogad Rīgas satiksmes dotācija būtu jāpalielina par 423 500 latu.
Par pamatu šiem aprēķiniem izmantoti dati par arodskolēnu pārvadājumiem 2012.gadā, kad iekasēti 686 600 latu, kā arī ņemot vērā to, kā mainījušies braukšanas paradumi vispārizglītojošo skolu skolēnu vidū, kuri sabiedrisko transportu var izmantot, sākot no 2012.gada 1.septembra.
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta speciālistu sniegtā informācija liecina, ka 2012./2013.mācību gadā Izglītības un zinātnes ministrijas padotībā esošajās profesionālās izglītības iestādēs mācās 9841 izglītojamais, Kultūras ministrijas padotībā esošajās profesionālās izglītības - mākslas un mūzikas - iestādēs mācās 1530 izglītojamo, bet Iekšlietu ministrijas padotībā esošajā profesionālās izglītības iestādē – 104 izglītojamie. Kopā Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā reģistrēto profesionālās izglītības iestāžu, izņemot fizisko un juridisko personu dibinātās, profesionālās pamatizglītības, arodizglītības vai profesionālās vidējās izglītības programmās mācās 11 475 izglītojamie. Atšķirībā no vispārējās izglītības iestāžu audzēkņiem šie skolēni braukšanai Rīgas sabiedriskajā transportā saņem 60% atlaidi.
Tā kā par atlaižu piešķiršanu lemj pašvaldības deputāti, šos tēriņus kopumā 4,27 miljonu latu apjomā Rīgas satiksmei kompensēs Rīgas dome.
Jau ziņots, ka Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) 6.februārī uzdevis sagatavot un iesniegt nepieciešamos finansiālos aprēķinus, lai nodrošinātu bezmaksas sabiedrisko transportu 3.grupas invalīdiem, kuriem šīs atlaides netiek nodrošinātas šobrīd, kā arī profesionālo skolu, tai skaitā mūzikas un mākslas skolu, audzēkņiem.
Šo jautājumu otrdien, 12.februārī, skatīs Rīgas domes Satiksmes un transporta lietu komitejas deputāti.
Kā ziņots, Rīgas satiksmes vadītājs Leons Bemhens iepriekš intervijā aģentūrai LETA atklāja, ka, ieviešot brīvbiļetes pensionāriem, sirmgalvju skaits Rīgas sabiedriskajā transportā trīskāršojies, bet skolēnu skaits pēc 100% atlaižu ieviešanas - dubultojies.
2010.gadā Rīgas dome nolēma atļaut pilsētas sabiedriskajā transportā bez maksas braukt nestrādājošajiem Rīgas pensionāriem, kā arī 3.grupas redzes un dzirdes invalīdiem un Černobiļas atomelektrostacijas (AES) avārijas seku likvidētājiem. Tādējādi Rīgas satiksmes ienākumi samazinājās par aptuveni 3,5 miljoniem latu gadā. Savukārt, piešķirot tiesības bez maksas izmantot sabiedrisko transportu arī vispārizglītojošo skolu skolēniem, uzņēmuma ieņēmumi samazinājās par 3,17 miljoniem latu.
Ja pašvaldība nolems nodrošināt bezmaksas sabiedrisko transportu arī visiem 3.grupas invalīdiem un arodskolu skolēniem, kopumā kopš 2010.gada rīdziniekiem piešķirto atlaižu kopsumma būs palielinājusies par 11 miljoniem latu.
Jau ziņots, ka Rīgas dome decembrī pieņēma grozījumus sabiedriskā transporta lietošanas noteikumos, kas paredz, ka "īpašos apstākļos" Rīgas pilsētas izpilddirektoram ir tiesības noteikt īslaicīgas izmaiņas sabiedriskā transporta lietošanas kārtībā, tostarp arī atcelt braukšanas maksu. Izmaiņas veiktas, lai tiesiski pamatotu tā sauktās "puteņa brīvbiļetes", kas stipras snigšanas laikā ļauj bez maksas braukt arī automašīnu īpašniekiem, uzrādot sava spēkrata tehnisko pasi. Šogad šādas atlaides noteiktas četras dienas, un katrā no tām fiksēti vairāk nekā 10 000 braucienu, kad biļetes vietā uzrādīta automašīnas tehniskā pase, taču par šīm atlaidēm ne Rīgas satiksme, ne Rīgas dome neiegūtos ieņēmumus nav rēķinājusi.
PIRTI PAR BRĪVU!!!