No 2012. gada partijām, par kurām vēlēšanās nobalsojuši vairāk nekā 2% vēlētāju, tiek piešķirts valsts budžeta finansējums 0,71% apmērā kalendārā gada laikā par katru iegūto balsi. Pēc 12. Saeimas vēlēšanām valsts atbalstu saņēma sešas parlamentā iekļuvušās partijas. Politiskie spēki, kas palika zem piecu procentu barjeras, neviens nesasniedza 2%. Vienotībai no 2016. gada oktobra tika pārtraukta valsts finansējuma piešķiršana, jo partija bija saukta pie administratīvās atbildības par vēlēšanu ieņēmumu un izdevumu deklarācijā nenorādītiem darījumiem vai ziedojumiem.
Partijas var uz gadu zaudēt valsts budžeta līdzekļus arī tad, ja tie netiek izlietoti atbilstoši noteiktajiem mērķiem. Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sniegtā informācija liecina, ka par šādu pārkāpumu vairāki politiskie spēki ir iesaistīti tiesvedībās. Likuma grozījumos paredzēts, ka valsts finansējuma piešķiršanu apturēs tikai tām partijām, kas neatbilstoši likumā noteiktajam mērķim būs izlietojušas vairāk nekā 10% no piešķirtās summas. Tagad pastāv risks naudu zaudēt arī par niecīgu pārkāpumu.
Viens no svarīgākajiem grozījumiem saistīts ar atļautā ziedojuma vai dāvinājuma apmēru. Tas sagatavots, lai novērstu gadījumus, kad personas it kā atvēl partijām teju visus savus legālos ienākumus. Tas rada aizdomas, ka patiesie ziedotāji ir citi. Paredzēts, ka fiziskās personas no 2018. gada 1. janvāra drīkstēs ziedot ne vairāk kā 30% no iepriekšējā kalendārajā gadā deklarētajiem ienākumiem.
Visu rakstu lasiet trešdienas, 27.septembra laikrakstā Diena!