Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Sestdiena, 30. novembris
Andrejs, Andrievs, Andris

Šķēle Saeimas komisijā atgādina, ka "oligarhu lietā" nav iesaistīts

Bijušais politiķis Andris Šķēle pirmdien "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisijā paziņoja, ka konkrētajā krimināllietā nav bijis iesaistīts un nevarēja apstiprināt, ka savulaik viesnīcā Rīdzene ticies ar toreizējo politiķi Aināru Šleseru.

"Es īsti nezinu, kā iesākt, priekšsēdētājas kundze [komisijas vadītāja Inguna Sudraba (NSL)?" bija vieni no pirmajiem Šķēles vārdiem, šodien uzstājoties komisijā.

Šķēle aicināja komisiju būt precīzākai, uzsverot, ka viņš kriminālprocesā nebija iesaistītā persona. "Es neesmu aicināts ne reizi ne kā liecinieks, ne kā eksperts. Man būtu lūgums izlabot šo kļūdu, lai nevairojas plašāk," teica Šķēle.

Viņš norādīja, ka ir lasījis tikai dažas no žurnālā Ir publicētajām sarunām viesnīcā Rīdzene.

Šķēle nevarēja apstiprināt, vai savulaik šajā viesnīcā ticies ar toreizējo politiķi Aināru Šleseru. Šī viesnīca savulaik bijusi populāra vieta, kur gājuši tikties un dzert kafiju daudzi cilvēki, viņš norādīja. "Ja neatrodat manu vārdu [kriminālprocesā], tad nebūtu pamats izsecināt, ka esmu ticies," piebilda Šķēle.

Atbildot uz deputāta Andreja Judina (Par!/Vienotība) jautājumu par kontaktiem ar Šleseru, Šķēle norādīja, ka ap 2009. gadu un 2010. gadā komunikācija notika saistībā ar kopīgo partiju apvienību Par labu Latviju. Tagad Šlesers daudz biežāk apmeklējot Šķēles biroju.

"Ar Šleseru ir runāts par ļoti daudzām tēmām. Kad runā ar Šleseru, tad viņš runā pa visu Latviju. Varbūt, ka ir aicinājis uz Rīdzeni, bet es to neatceros," piebilda Šķēle.

Taujāts par savu lomu attiecībā uz laikrakstu Diena, Šķēle norādīja, ka viņa pārstāvētais uzņēmums bija noslēdzis konsultēšanas līgumu ar SIA Rīgas Tirdzniecības osta, kas vēlējās prasības tiesības uz AS Diena pārvērst labos aktīvos.

Uz komisijas priekšsēdētājas jautājumu, vai kādos gadījumos ir centies ietekmēt saturu laikrakstā Diena, Šķēle atbildēja noliedzoši, sakot, ka tas nav iespējams.

Deputāts Mārtiņš Šics (LRA) norādīja, ka medijos ir publiskota informācija un fotogrāfija par 2010.gadā notikušo trīs "oligarhu" un viņu menedžeru sarunu Šķēles biroja telpās, kur esot apspriesta laikraksta Diena nākotne. Vaicāts, vai tas tā bija, Šķēle atbildēja, ka šajā stāstā ir vairākas netaisnības jeb nepatiesības - viņš attiecīgajā fotogrāfijā neesot attēlots, kā arī konkrētajā dienā nav bijis birojā.

Šķēle apgalvoja, ka nekādus norādījumus laikraksta žurnālistu atlaišanai nav devis, jo žurnālistu pieņemšanu un atbrīvošanu no darba izlemj laikraksta galvenais redaktors un valde. Ar toreizējo galveno redaktoru Gunti Bojāru bijušais politiķis nav runājis. Šķēle gan izteicās, ka AS Diena un laikrakstā atradās personas, kuras atlīdzības saņemšanā bija atšķirīgāk priviliģētas, tāpēc bija skaidrs, ka jāuzstāda caurspīdīgi un saredzami atalgojuma principi, kas droši vien daudziem patika.

Šķēle nobeigumā pauda pārliecību, ka "oligarhu lietas" ierosināšana un tālāk sekojošie notikumi bija pilnīgi politiski motivēti. "Bija nepublisks plāns nonākt pie Saeimas atlaišanas, kura neatbilda Satversmei," uzsvēra Šķēle, atgādinot laiku, kad pēc Šlesera neizdošanas kratīšanai "oligarhu lietā" toreizējais Valsts prezidents Valdis Zatlers ierosināja referendumu par Saeimas atlaišanu.

Šķēles iztaujāšana ilga aptuveni 40 minūtes. Šķēli uzstājīgi vēlējās iztaujāt arī parlamentārietis Artuss Kaimiņš, kurš gan nav parlamentārās izmeklēšanas komisijas loceklis. Kaimiņam šāda iespēja tika liegta.

Kā ziņots, viesnīcas Rīdzene noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā "oligarhu lietā", kas tika ierosināta 2011.gadā.

KNAB veica kratīšanas vairākās vietās Latvijā, tostarp ietekmīgu politiķu īpašumos - Ventspils mēra Aivara Lemberga Puzes īpašumā, Rīgas domē un brīvostas pārvaldē, bijušā Tautas partijas līdera Andra Šķēles ģimenei piederošās SIA Uzņēmumu vadība un konsultācijas (UVK) telpās un citos uzņēmumos.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess KNAB un prokuratūrā tika izbeigts.

Tomēr šī lieta atkal aktualizējusies pēc tam, kad žurnālā Ir tika publicētas amatpersonu un uzņēmēju sarunas, kuras, iespējams, tika noklausītas "oligarhu lietā".

KNAB gan sācis dienesta pārbaudi par šo sarunu nokļūšanu publiskajā telpā. Šī pārbaude bija pēdējā, kas KNAB palikusi no aktualizētā skandāla par izbeigto "oligarhu lietu". Pārbaudes rezultāti netiek publiski izpausti, taču tie ir nodoti vērtēšanai Drošības policijā, kas komentārus pagaidām nesniedz.

 

Top komentāri

Un kurš
U
būs tāds nelga, ka tam ticēs? DDD
Iracionālists
I
Ko uzbāžaties cilvēkam, kuram pat tas apts nātnais uzvalciņš jānēsā no Saeimas laikiem...
jā gan
j
Vienīgais, kur viņš nav iesaistīts ir būt godīgam
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas