Šorīt CVK mājas lapā parādījās rezultāti par Baldones novada iecirkņa vēlēšanu rezultātiem. Pēc pusnakts nu jau pirmdienā rezultātus apkopoja abos Babītes novada iecirkņos. Ilgi balsu skaitīšana šajās pašvaldību vēlēšanās noritēja Ādažu novada vēlēšanu iecirknī, vienīgajā Garkalnes
novada iecirknī, abos Inčukalna novada iecirkņos, visos piecos Ķekavas novada iecirkņos, Mālpils novada abos iecirkņos, Salaspils
novada iecirkņos, kā arī Stopiņu novada visos trijos iecirkņos. Šajos iecirkņos rezultāti līdz svētdienas pēcpusdienai nebija apkopoti.
Tāpat līdz svētdienas pēcpusdienai nebija pieejamas ziņas par provizoriskajiem rezultātiem vienā no 12 Ventspils novada iecirkņiem, kā arī Rīgā rezultāti bija apkopoti par 141 no 158 iecirkņiem. Aģentūrai BNS Arnis Cimdars norādīja, ka ļāvis vēlēšanu komisijām svētdien pēcpusdienā dažas stundas atpūsties, lai līdz galam saskaitītu rezultātus.
K. Bērziņa norāda, ka šoreiz vēlēšanu komisijām bija dubulta slodze, jo paralēli notika divas vēlēšanas - gan pašvaldību, gan Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Turklāt komisijām darbs bija jāsāk sestdien no plkst. 7 rītā, tāpēc var saprast, ka nogurums bijis liels un skaitīšana nav bijusi tik raita kā to vēlētos iedzīvotāji.
Runājot par vienīgo iecirkni Rīgā, par kuru vēl nav pieejami rezultāti, viņa ir pārliecināta, ka rezultāti tajā ir apkopoti. "Ja rezultātus kādu iemeslu dēļ nebūtu iespējams saskaitīt, mēs par to noteikti būtu informēti. Šobrīd mums nav ziņu, ka šajā iecirknī būtu kādas problēmas. Tas nozīmē, ka vienīgās problēmas ir ar pievienošanos mūsu datu bāzei," skaidro K. Bērziņa. Viņa piebilst, ka skaitīšanu Rīgā veic Rīgas vēlēšanu komisija un CVK ir vien starpnieks, kurš tikai apkopo informāciju.
Tāpat arī par kļūdām, kuras radušās balsu skaitīšanas laikā, kad,
piemēram, Sējas novada vēlēšanu rezultāti pēcāk tika izlaboti, neesot
kas neparasts. "Tāpēc tie arī ir provizoriskie rezultāti, ka tie var
mainīties pēc pārbaudes ar kontrolskaitļiem," uzsver K. Bērziņa.
Arī Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Kokins kavēšanos ar rezultātu paziņošanu skaidro tieši ar darba milzīgo apjomu, jo vēlēšanu komisijai reizē jāapkopo divu lielu vēlēšanu rezultāti. Turklāt CVK noteikusi, ka pirmos jāapkopo EP vēlēšanu rezultātus, bet tos drīkstēja publiskot tikai svētdienas vakarā.
Viņš pastāstīja, ka šajās dienās vēlēšanu komisijas darbojušās bez pārtraukuma - no trīsdesmit līdz piecdesmit stundām. “Varat iedomāties, kas par slodzi, šie cilvēki taču nav profesionāli apmācīti karavīri, kas trenēti ilgu laiku izdzīvot bez miega! Vienīgā recepte šajā gadījumā ir netaisīt divas lielas vēlēšanas vienlaicīgi,” uzsver Kokins. Rezultātu apkopošana ievilkusies arī tādēļ, ka vēlēšanu komisijā var būt tikai septiņi locekļi. Protams, iespējams vēl pieņemt arī cilvēkus, kuri palīdzētu skaitīt balsis, tomēr tas atkarīgs no vēlēšanu iecirkņa izmēriem. Bez šaubām, arī šajā jomā jūtama krīzes ietekme un “līdzekļi ir ierobežoti, nedzīvojam vairs “treknajos gados””, uzsver J. Kokins.
Kā vēl vienu klupšanas akmeni vēlēšanu norisē J. Kokins min partiju novērotājus, kuri ne vienmēr ir tik profesionāli kā gaidīts, pieredzēti arī : “uzskrūvēti, nelīdzsvaroti cilvēki, kuri mēģina skatīties kabīnēs kā cilvēki balso un raustīt aiz piedurknes un aģitēt”. Kokins uzskata, ka īpaši “jaunizceptajām partijām” būtu nopietnāk jāpievērš uzmanība savu novērotāju izglītošanai, vismaz iepazīstinot viņus ar vēlēšanu norisi.
(papildināta ar pēdējām trim rindkopām)