Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +2 °C
Daļēji apmācies
Trešdiena, 8. janvāris
Ivanda, Gatis

NEPLP: Vislētākajam sabiedriskā medija modelim trūkst neatkarīgu satura veidotāju

Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) nevirza lētāko agrākas padomes izstrādāto jauna sabiedriskā medija modeli, ir neatkarīgo satura veidotāju trūkums, īpaši radio nozarē, intervijā ar biznesa portālu Nozare.lv teica NEPLP priekšsēdētājs Ainārs Dimants.

"Radio nozarē vispār tādu nav. Un Latvijas Televīzijā (LTV) neatkarīgie producenti dzīvo no tā, ka viņi sarūpē reklāmas saviem raidījumiem. LTV par šiem raidījumiem nemaksā. To sistēmu koncepcijā ir paredzēts izbeigt. Latvijā, it sevišķi radio jomā, kur vispār nav neatkarīgo producentu, nebūs piedāvājuma. Neesam desmitu miljonu nācija kā Nīderlande," Dimants teica, iepriekš minot Nīderlandi kā Eiropas valsti, kur darbojas samērā zemu izmaksu sabiedriskā televīzija.

Tomēr Dimants piekrita, ka starp spēcīgākiem neatkarīgajiem producentiem ir tādi kā Hansamedia un Labvakar, taču daudz tādu neesot un nevarot būt mazā valstī. Pēc Dimanta domām, producenti, kas ir lielā mērā atkarīgi no pašu sarūpētajiem reklāmas ienākumiem, nevarot būt īsti neatkarīgi un rūpēties par satura kvalitāti. Savukārt Latvijā arī esot tradīcijas, ka sabiedriskie mediji cenšoties nospraust labas žurnālistikas standartus.

"Nevaram arī aizmirst, ka Latvijā ir sabiedriskā medija kā institūcijas tradīcijas. Sabiedriskais medijs ar savām redakcijām varētu būt visai Latvijas žurnālistikai kā vadošais medijs arī no sabiedrības un profesionālās attīstības viedokļa," Dimants sacīja.

Lētākais sabiedriskā medija projekts, kas izstrādāts agrāka padomes sastāva laikā, izmaksātu 17,7 miljonus latu, bet NEPLP virzītais tā sauktais otrais jaunā sabiedriskā medija variants maksātu 53,57 miljonus latu. Lētākais modelis paredz, ka "sabiedriskais medijs nodrošina plašas auditorijas pieprasīta satura pieejamību, to iepērkot galvenokārt no neatkarīgiem producentiem, sabiedriskā medija resursus izmantojot vienīgi ziņu raidījumu sagatavošanā".

Jau ziņots, ka NEPLP valdībai ieteiks atbalstīt otro jaunā sabiedriskā medija modeli, taču Dimants uzskata, ka tā izmaksas varētu būtiski samazināt.

"Ne vienmēr lētākais ir labākais. Ja saprotam, ka bez spēcīga nacionāla medija Latvija kā nacionāla un demokrātiska valsts nevar turēties kopā un attīstīties, nodrošinot kopējo publisko sfēru, kas ir vajadzīga demokrātijai, arī kopīgu nacionālo identitāti, tad saprotam, ka nav spēcīgāka instrumenta par vienotu nacionālo mediju," Dimants teica.

Otrais modelis paredz, ka tiks veidots "vienots sabiedriskais medijs, kas uztur dialogu ar sabiedrību un veicina iedzīvotāju savstarpējo komunikāciju radio un TV kanālos, internetā un citos mobilajos kanālos." Tas notiks, "sākot ar daļēju (LTV un Latvijas Radi (LR)) konverģenci. Administratīvo un atbalsta funkciju veikšana tiek apvienota. LR un LTV programmu zīmoli tiek saglabāti," skaidrots NEPLP prezentācijā par jaunā sabiedriskā medija modeļiem.

Dimants dzimis 1966.gadā un izglītojies žurnālistikā un mediju pētniecībā, 2003.gadā iegūstot doktora grādu Berlīnes Brīvā universitāte (Freie Universität Berlin), pirms tam mācoties žurnālistiku Maskavas valsts universitātē un sociālās zinātnes un filoloģiju Latvijas Universitātē. Kā žurnālists un redaktors strādājis avīzē Diena, žurnālā Fokuss un portālā politika.lv no 1990.gadiem, bet no 2002.gada arvien vairāk iesaistījies akadēmiskos un pētniecības darbos Latvijas Universitātē, Rīgas Stradiņa universitātē un Valmieras augstskolā. No 1999. līdz 2003.gadam bijis Eiropas Kustības Latvijā prezidents, piedalījies mediju projektos, kas bija saistīti ar Latvijas gatavošanos iestāties Eiropas Savienībā (ES).

NEPLP ir neatkarīga pilntiesīga autonoma institūcija, kas atbilstoši savai kompetencei pārstāv sabiedrības intereses elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā. Padome uzrauga, lai to darbībā tiktu ievērota Latvijas Republikas Satversme, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums un citi normatīvie akti. Padome ir atvasināta publiska persona.
Saeima 1. februārī atklātā balsojumā NEPLP ievēlēja filmu un raidījumu studijas Mistrus Media vadītāju Gintu Grūbi, Turības Komunikācijas zinātņu katedras vadītāju Dimantu, Latvijas Vēstneša portāla nozares redaktori Aiju Duļevsku-Cālīti, SIA Vesta LK mārketinga un sabiedrisko attiecību projektu vadītāju Daini Mjartānu un Anša Epnera filmu studijas AVE producentu, operatoru un režisoru Ivaru Zviedri. Savukārt Dimantu par NEPLP priekšsēdētāju padome ievēlēja 9. februārī.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Baltkrievu uzņēmums rada reputācijas riskus iepirkumā

Rīgas domes deputāts Valdis Gavars (LRA) vērsis publisku uzmanību faktam, ka SIA Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) izsludinātajā publiskajā iepirkumā piedalās un, iespējams, daļā konkursa arī var uzvarē...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas