Apvienība vērš uzmanību, ka neviena no Saeimas partijām pirms vēlēšanām savā programmā nebija iekļāvusi nodomu sākt jaunu novadu apvienošanās procesu. Politiķi tiek aicināti vispirms rūpīgi izvērtēt, kāpēc iepriekšējās reformas nav nesušas gaidītos rezultātus, turklāt iedzīvotāju ienākumi lielajās pašvaldībās neliecinot, ka pašvaldības lielumam ir būtiska ietekme uz iedzīvotāju labklājību, kā to uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).
Tāpat pašvaldības aicina padomāt, vai gadījumā jaunas reformas sākšanai tomēr nebūtu nepieciešams vēlētāju mandāts.
Partijas ir lūgtas atbildēt uz jautājumu, vai ir nepieciešams mazināt nomales efektu lielākajā daļā Latvijas teritorijas, jo līdz šim veiktās nozaru reformas - valsts iestāžu koncentrācija, veselības aprūpes koncentrācija un plānotā izglītības iestāžu slēgšana - jau tā ir depopulāciju veicinošs faktors. Tāpat politiķiem tiek vaicāts, vai viņi uzskata, ka pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos ir nepieciešams veicināt pierobežas teritoriju apdzīvotību. Apvienība vērš uzmanību, ka iecerētie reformas pasākumi krasi samazina pierobežas apdzīvotības iespējas.
Vēstulē tiek komentēti arī vairāki mīti saistībā ar lielajām un mazajām pašvaldībām, piemēram, mazo pašvaldību nespēja apgūt Eiropas Savienības fondu līdzekļus vai tas, ka mazajām pašvaldībām ir lielāki nelietderīgie izdevumi. "Pašlaik reformas propaganda ir sākta tieši ar šiem mītiem, kuri maz informētiem lasītājiem, klausītājiem vai TV skatītājiem šķiet ticami," teikts vēstulē.
Jau ziņots, ka koalīcija ir atbalstījusi vienu no VARAM priekšlikumiem administratīvi teritoriālās reformas otrajam posmam, kas paredz sadarbības teritoriju veidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.
Pēc konsultācijām ar pašvaldībām un iesaistītajām institūcijām VARAM līdz nākamā gada 1.oktobrim iesniegs priekšlikumus Ministru kabinetā, bet Saeimā - likumprojektus par pašvaldību sadarbības teritoriju noteikšanu, vienlaikus nosakot administratīvos centrus.
Savukārt sadarbības teritoriju izvērtēšana un lemšana par nepieciešamajām darbībām administratīvi teritoriālā iedalījuma pilnveidošanai jāveic līdz 2019.gadam.