Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Latgalē avārijas dēļ noplūdis liels daudzums dūņu; daļa iekļuvusi Līksnas upē

Valsts vides dienests (VVD) 2021. gada 25. novembrī saņēma informāciju par avārijas situāciju dūņu laukos Križi (Kašatņikos, Naujenes pagastā, Augšdaugavas novadā). Notikuma vietā VVD inspektori konstatēja, ka vaļņa nobrukuma rezultātā no dūņu laukiem vidē noplūdis liels apjoms dūņu, t.sk. ar lietus ūdeņiem sajauktas dūņas.

Sākotnējie aprēķini liecina, ka vidē nonākuši 14 000 m3 dūņu. Būtiskākā dūņu daļa ir noplūdusi blakus esošajā purvainā meža teritorijā. Tomēr piesārņojums pa grāvju sistēmu un pēc tam pa Stropicas upi ieplūdis Līksnas upē. Šobrīd piesārņots ir Stropicas upes posms no dūņu laukiem līdz tās ieplūdei Līksnas upē aptuveni 2,6 km garumā, kā arī Līksnas upe pie Stropicas upes ietekas vietas.

Ņemot vērā ūdenstilpnēs nonākušo piesārņojumu, VVD aicina apkārtējos iedzīvotājus neizmanot saimnieciskām vajadzībām (piem., nedzirdināt lopus u.c.) Stropicas upes ūdeni (posmā no dūņu laukiem līdz tās ieplūdei Līksnas upē), kā arī Līksnas upes ūdeni no vietas, kur upē ieplūst Stropicas upe.

Objektā neatliekamos darbus veic dūņu lauku valdītājs SIA “Daugavpils ūdens”. Šobrīd ir izdevies piesārņojumu lokalizēt, novēršot papildus piesārņojuma nonākšanu Stropicas upē. VVD paņēmis virszemes ūdens paraugus upēs un grāvī, kā arī veicis skābekļa mērījumus Līksnas upē pie Stropicas upes ieteces. Šobrīd skābekļa rādītāji Līksnas upē ir normas robežās, upē beigtas zivis nav novērotas.

Šobrīd darbi tiek turpināti. Darbus apgrūtina grūti izbraucamā teritorija. Notikumā vietā strādā SIA “Daugavpils ūdens”, VVD inspektori uzrauga situāciju. Pēc VVD norādījumiem SIA “Daugavpils ūdens” pieaicinājis specializētu komersantu, kas sniedz priekšlikumus piesārņojuma savākšanai un veiks teritorijas sanāciju.

Objektu ir apsekojuši arī Augšdaugavas novada pašvaldības pārstāvji. Tāpat ir apzināti piesārņojuma tuvumā esošie iedzīvotāji, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā. Viņi iespēju robežās apgādāti ar dzeramo ūdeni.

Vietvara aicina iedzīvotājus nelietot arī privātajā sektorā esošo aku ūdeni. Nepieciešamības gadījumā iedzīvotāji var zvanīt uzņēmumam "Daugavpils ūdens".

Dūņu laukos uzkrātās dūņas var tikt izmantotas lauksaimniecībā kā mēslojums, tomēr, šādā lielā apjomā nonākot vidē, tās nodara būtisku kaitējumu, tāpēc VVD veiks aprēķinu un SIA “Daugavpils ūdens” būs jāsedz videi nodarītie zaudējumi. Sagaidāms, ka šis bioloģiskais piesārņojums atstās ilgtermiņa negatīvu ietekmi uz vidi, jo iespējas to savākt pēc nonākšanas ūdenstilpēs ir ierobežotas.

SIA “Daugavpils ūdens” notekūdeņu attīrīšanas iekārtās līdz 2011. gadam saražotās dūņas tika izvestas, uzkrātas un uzglabātas dūņu laukos “Križi”. Vēsturiski dūņu lauki tika paredzēti mehāniski un bioloģisko attīrīto notekūdeņu nogulšņu uzglabāšanai. Uzglabājamo notekūdeņu dūņu daudzums dūņu laukos kopā ir aptuveni 142 000 tonnas.

Top komentāri

Maldis Skreja
M
"notekūdeņu attīrīšanas iekārtās saražotās dūņas" principā ir vides piesārņojuma viens no kaitīgākajiem veidiem. Pirms filozofējam par to izmantošanu svarīgi būtu veikt analīzes un noteikt to ķīmisko sastāvu.
slikta dūša
s
Vai tas nozīmē ka vietējie ļauži dzer kakainu akas ūdeni, kurā dūņu % pārsniedz pieļaujamo ?
Upes.lv
U
Stropu ezera novadkanālam (valsts nozīmes ūdensnoteka) ar nosaukumu Stropica, atliek mainīt funkciju - "dūņu uzkrājējs". Tādiem mākslīgi pārveidotiem novadkanāliem pirms ietekas jābūt septiķa funkciju pildošai izbūvei. Aizvaru ciet un Leiksna paliek tīra! Gudrons esot savākts, lūk jauns darbiņš pieteicies!
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas