Kopumā Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) operācijā aizturētas desmit personas - četras 2018. gada decembrī aizturētas Ņujorkā, ASV, divas specoperācijā tajā pašā mēnesī aizturētas Kuldīgā un izsūtītas uz ASV tiesāšanai. Vēl pa personai likumsargi aizturēja Rīgā un Viļņā - arī šie grupējuma dalībnieki tika izsūtīti uz ASV, kamēr vēl viena Viļņā aizturētā un viena Helsinkos aizturētā persona gaida lēmumu par izsūtīšanu.
Prokuratūras paziņojumā norādīts, ka apsūdzības izvirzītas M. Apškalnam, P. Berncam, J. Bernam, R. Grigorjevam, S. Loginam, D. Maksimovičai, A. Petrovam, I. Pirinam, V. Volksonam un V. Zapoļskijam. Viņi tiesas priekšā stāsies saistībā ar apsūdzībām krāpšanā un organizētā naudas atmazgāšanā.
Grupējuma dalībnieki, saskaņā ar viņiem celto apsūdzību, labi zināmās ekskluzīvu automašīnu cienītāju izsoļu vietnēs uzdevās par automašīnu kolekcionāriem un tirgotājiem.
Prokuratūra uzskata, ka grupējuma dalībnieki respektablajās vietnēs "pārdevuši" retro spēkratus, piemēram, 1960. gadu Dodge un Chevrolet automobiļus, kā arī ekskluzīvus Porsche un Mercedes-Benz spēkratus, kā arī citus vērtīgus transportlīdzekļus. Ar interesentiem uzsākta saziņa, runāts par cenām, līdz panākta vienošanās par avansa maksājumiem un piegādes izmaksām. Tad grupējuma dalībnieki pārliecinājuši pircējus nosūtīt naudu "piegādes kompānijām", kuras tad arī uzreiz izsūtītu preci.
Saskaņā ar apsūdzības pausto, viltus kolekcionāri šim nolūkam izveidojuši virkni čaulas kompāniju. Kolīdz nauda pārskaitīta, tā nekavējoties vairākos piegājienos pa daļām, lai nepiesaistītu uzmanību no bankas, izņemta no konta un pārsūtīta uz Eiropu. Pircēji, protams, nesaņēma solītos spēkratus, daļa arī nevarēja atgūt iemaksāto naudu.
FIB pārstāvis Viljams Svīnijs juniors uzsvēra, ka shēmas upuri reizēm ne tikai palika bez iemaksātās naudas un kārotās preces, bet arī ņēmuši aizņēmumus - proti, bijuši spiesti atmaksāt aizņēmumu par neiegūto preci pat tad, kad jau bija skaidrs, ka viņi apkrāpti.
Saskaņā ar uzrādīto apsūdzību shēmotāji šo rūpalu piekopuši vismaz no 2016. gada janvāra līdz pat 2018. gada decembrim, kad grupējuma darbība apturēta un iesaistītās personas - notvertas.
Svīnijs arī uzteica sadarbību ar partneriem Latvijā, Lietuvā un Somijā, kur notika aizturēšanas. "FIB Ņujorkas Eirāzijas organizētās noziedzības apkarošanas nodaļa, darbojoties viena pati un bez palīdzības no partneriem Latvijā, Lietuvā un Somijā nespētu saukt šos noziedzniekus pie atbildības," pauda FIB darbinieks.
"Šī grupējuma ienesīgais izpriecu brauciens nu ir galā," pārliecināts ir Manhetenas prokurors Džefrijs Bērmans.
Ja grupējuma locekļi tiks atzīti par vainīgiem, par šāda vēriena krāpšanu viņiem var tikt piespriests pat līdz 30 gadiem ilgs cietumsods.
latvijecs Ņils
???
Neslāvs